Autor: Aleksandra Gładki

Aktualnie przeglądasz wpisy Aleksandra Gładki.

MARCINEM BRUCHNALSKIMZaliczany jest do grona najwybitniejszych grafików tworzących dla dzieci. A tworzy z pasją i humorem! Za ilustracje do książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Rym, cym, cym, gdzieś mi z głowy uciekł rym” otrzymał od Polskiej Sekcji IBBY najważniejszą z przyznawanych w naszym kraju nagród – KSIĄŻKĘ ROKU 1999. Współpracuje z kilkunastoma wydawnictwami w Polsce i w Europie, a także z redakcją Świerszczyka. Jego ilustracje ukazywały się również w Misiu, Pentliczku i Bajkach-Grajkach.

plakat_pawel_kopijerPaweł Kopijer urodził się w 1970 r. w Warszawie. Studiował matematykę, elektronikę i zarządzanie, absolwent brytyjskiego MBA. Przedsiębiorca, menedżer, wykładowca akademicki, trener, coach, konsultant i ekspert efektywności rozwoju. Autor licznych publikacji, standardów z obszaru zarządzania oraz metodologii badań rynkowych. Prywatnie ojciec dwójki wymagających nastolatków. Pasjonat technik samokontroli umysłu, efektywności osobistej oraz piłki nożnej, z zamiłowania śledzący odkrycia dotyczące nowoczesnych technologii i fizyki kwantowej. Pisanie to jego życiowa pasja, a tworzenie światów Fantasy to sfera wyzwań intelektualnych. Dwadzieścia pięć lat doświadczeń w biznesie ustępuje obecnie miejsca realizacji tego marzenia. Stworzone od podstaw uniwersum Dwuświata staje się kanwą dla serii powieści z osadzonymi wątkami wyrazistych bohaterów. Pierwszy tom Kronik Dwuświata, zatytułowany „Mrok we krwi” wprowadza Czytelnika w intrygującą, wielowarstwową fabułę w klimatach magii i miecza.

Czy do biblioteki można przyjść nocą i fantastycznie się bawić? Oczywiście, że tak. Czytelnicy Filii nr 6 w Ciągowicach stanęli przed niepowtarzalną szansą spędzenia późnych godzin wieczornych w otoczeniu książek.

000_075700

W piątkowy wieczór 4 października br. filia biblioteczna otworzyła drzwi dla swoich czytelników w nietypowych godzinach. Punktualnie o 17:00 rozpoczęła się „Noc Bibliotek” – pełna atrakcji wieczorno-nocna impreza w niekonwencjonalny sposób promująca czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w którym warto bywać. Hasło tegorocznej edycji „Nocy Bibliotek” to Znajdźmy wspólny język. Dziś wyzwaniem dla współczesnego świata jest szukanie sposobu na porozumienie, znajdywanie tego, co nas łączy. Coraz częściej dostrzega się w życiu codziennym potrzebę rozwijania umiejętności słuchania i „znajdowania wspólnego języka”.

Do biblioteki na noc pełną wrażeń przybyli uczniowie kl. V Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ciągowicach niosąc ze sobą śpiwory, koce, karimaty, poduszki i nocne lampki.Tej wyjątkowej nocy nikt z odwiedzających nie mógł narzekać na nudę. Atrakcji nie zabrakło do późnych godzin nocnych.W programie nocy znalazły się poszukiwania ukrytych słodkości oraz zabawy, podczas których uczestnicy mogli sprawdzić swoje super moce: celność i wiedzę. Prawdziwym wyzwaniem była zabawa integracyjna „Przypnij ogon”, czyli bardzo wesoła gra polegająca na przypięciu ogonka małpce z zakrytymi oczami.

W trakcie warsztatów zdobienia świec metodą decoupage przekonaliśmy się, kto ma największą cierpliwość i artystyczną duszę. Każdy uczestnik własnoręcznie zaprojektował swoją własną unikatową świecę, zdobiąc ją serwetkami.

Oprócz atrakcji „dla ducha” nie mogło zabraknąć czegoś „dla ciała”. A ponieważ pogoda sprawiła nam tego dnia psikusa, to w pojedynku prażonki kontra pizza wygrała ta druga. Punktualnie o 19:00 przybył dostawca pizzy, który wzbudził naturalną radość dzieci. Przepyszne kawałki włoskiego specjału szybko zniknęły z talerzy i mimo widoku ciemności za oknem nikt nie był senny. Po kolacji przyszedł czas na kolejne zabawy i harce między regałami. Tym razem ktoś dał sygnał do nocnych spacerów po szkole. W ruch poszły latarki i czołówki. Po wieczornych eskapadach, kolejnym punktem programu, było wspólne tworzenie piniaty. Pomysł tworzenia jednorożca był strzałem w przysłowiową dziesiątkę, a integracja przy jego klejeniu i ozdabianiu sprawiła jeszcze większą frajdę.

Lekko zmęczeni zabawami, ale pełni wrażeń uczestnicy „Nocy Bibliotek” udali się, aby przygotować miejsce do spania. Emocje zaczęły opadać dopiero około północy, kiedy wszyscy zasiedli przed ekranem laptopa, z którego wyświetlany był film „Ptyś i Bill”. Po przeszło godzinnej emisji słychać było miarowe oddechy uczestników tej wyjątkowej nocy.

Pobudka przewidziana była na godzinę 7:00. Jeszcze tylko poranna toaleta, pakowanie, śniadanie i… rozbijanie piniaty! Widok uśmiechniętych buzi były dla nas największą nagrodą i motywacją do organizacji kolejnych edycji „Nocy Bibliotek”.

Kierownik Filii nr 6 w Ciągowicach Aleksandra Gładki dziękuje pani Małgorzacie Janus za opiekę nad dziećmi podczas trwania „Nocy Bibliotek” oraz udostępnienie budynku szkoły do przeprowadzenia akcji.

Już dziś zapraszamy na kolejną „Noc Bibliotek” pełną wrażeń i

… CZYTAJCIE W DZIEŃ I W NOCY!

DSC03984

26 września br. odbył się Gminny Przegląd Teatrzyków Kamishibai „Magiczna skrzynka”. W tegorocznej edycji Przeglądu brało udział 14 zespołów, które reprezentowały placówki oświatowe funkcjonujące na terenie gminy Łazy: Publiczne Przedszkole nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach, Szkołę Podstawową nr 1 w Łazach, Szkołę Podstawową nr 3 w Łazach, Szkołę Podstawową im. Gabriela Taszyckiego w Chruszczobrodzie, Szkołę Podstawową im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach, Szkołę Podstawową im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej, Niepubliczną Szkołę Podstawową w Ciągowicach, Niepubliczną Szkołę Podstawową im. Stanisława Będkowskiego w Grabowej, Niepubliczną Szkołę Podstawową im. Michała Poleskiego w Rokitnie Szlacheckim.

Zamierzeniem Przeglądu była prezentacja dorobku artystycznego dziecięcych teatrzyków Kamishibai działających na terenie gminy Łazy oraz promocja młodych talentów. „Chcieliśmy zintegrować lokalną społeczność wokół sceny papierowego teatru” – mówi Aleksandra Gładki, koordynatorka projektu. „Projekt wzmocnił współpracę podmiotów kultury i oświaty na polu działań animujących czytelnictwo. Wyłoniliśmy lokalnych liderów Kamishibai, a spośród dzieci młodych artystów, uczniów uzdolnionych plastycznie, pisarsko i aktorsko”.

Podczas tegorocznego Przeglądu publiczność miała okazję obejrzeć i wysłuchać 14 opowieści Kamishibai przygotowanych przez dzieci pod kierunkiem nauczycieli-liderów Kamishibai. Wszystkim występom towarzyszyła tematyka o charakterze edukacyjnym i wychowawczym. Motywem przewodnim kilku opowieści było propagowanie postaw proekologicznych. „O chmurce, która chciała zwiedzić świat”, „Leśna bajka” i „Eko żółw Franek” to przykłady bajek podejmujących współczesne problemy zanieczyszczenia środowiska takie jak smog, śmieci i odpady. Trzeba zaznaczyć, że wątki zawarte w historiach zachwycały pomysłowością. Po raz kolejny okazało się, że wyobraźnia dziecięca nie zna granic. Mogliśmy poznać zabawną historię powstania Kotorożca i Wąsorożca, uciekającego miodowego placuszka, kotki Kuleczki, czy niesfornego Peridoxa. Z kolei takie opowieści jak „Historia żółtej ciżemki” i „Marzenia dziewczynki” to przykłady, jak można twórczo wykorzystać japoński teatrzyk do nauki języków obcych i zainspirować do sięgania po ciekawe lektury.

W czasie Przeglądu wystąpiły trzy grupy przedszkolne z Publicznego Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach: grupa integracyjna „Podróżnicy”, „Bystrzaki” i „Pytalscy”. Najmłodsi zaprezentowali się wspaniale na scenie pokonując barierę stresu. Zachwycili widownię interpretacją tekstu i grą sceniczną.
Finał Przeglądu swoim występem uświetnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach, którzy przygotowali dwie opowieści zatytułowane „Historia o chłopcu imieniem Łukasz” oraz „Miłosne perypetie Koreanki”.

Nagrody, dyplomy i podziękowania uczestnikom wręczyła Elżbieta Gradzik, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Łazach. Swoją obecnością zaszczycili nas Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Zdrowia Bożena Miklas, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu Małgorzata Borowik wraz z instruktorkami oraz lokalna poetka, malarka Maria Płatek. Szczególne podziękowania należą się nauczycielom, opiekunom zespołów, pod których okiem uczniowie przygotowywali opowieści Kamishibai. Wszyscy zasługują na uznanie za zaangażowanie, twórczą aktywność oraz pragnienie rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań.
Mamy nadzieję, że uczestnictwo w Gminnym Przeglądzie Teatrzyków Kamishibai zainspirowało uczniów do dalszej pracy oraz rozwijania swoich zainteresowań związanych z pisaniem, teatrem i sztuką aktorską, a także dostarczyło im wielu miłych wrażeń.
Organizatorem Gminnego Przeglądu Teatrzyków Kamishibai była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach.

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

mkidn_01_cmyk

plakat_mkwcz
Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do Biblioteki w Łazach lub jej filii bibliotecznych otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki.

To kolejny etap wielkiego projektu bookstartowego „Mała książka – wielki człowiek”, tym razem adresowanego do dzieci w wieku 3-6 lat. Do tej pory książki otrzymywali młodzi rodzice na szpitalnych oddziałach położniczych oraz trzylatki, teraz wyprawki trafią także do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zaproszenie przedszkolaków do bibliotek to rozwinięcie programu prowadzonego od 2017 roku. Wówczas Instytut Książki rozpoczął dystrybucję wyprawek czytelniczych dla noworodków w szpitalach. Do połowy 2019 roku przekazano ok. 600 tysięcy książek. Teraz w bibliotekach, biorących udział w programie, na młodych czytelników czeka wyjątkowy prezent – książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych.

W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.
W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Celem projektu „Mała książka -wielki człowiek” jest systemowa poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez skoordynowane, wieloletnie działania na rzecz promocji, edukacji czytelniczej oraz kształtowania nawyku obcowania z książką od najmłodszych lat. Projekt ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostępnianiem księgozbiorów, pełnią również funkcję nowoczesnych centrów kultury. Dzieci natomiast, wyrabiając nawyk czytania, poznają bibliotekę jako miejsce będące ciekawą alternatywą dla telewizji i komputera.

„Te działania mają charakter kompleksowy i są niezbędne do tego, by w obszarze czytelnictwa w Polsce zaszły nie tylko zmiany znaczące, ale przede wszystkim trwałe.” – mówi prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. „Mamy świadomość, że jest to inwestycja w przyszłość dzieci, ich zawodowy sukces oraz dobre relacje rodzinne i społeczne. Czytelnictwo to rozwój człowieka – obywatela, absolutnie kluczowy obszar i misja polskiego państwa, wymagająca szczególnej uwagi i świadomego działania.” – dodaje Piotr Gliński.

Więcej informacji o projekcie na stronie www.wielki-czlowiek.pl

mala-ksiazka-wielki-czlowiek-logo

biblioteka_plakat-A3-2

 

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach zaprasza na Gminny Przegląd Teatrzyków Kamishibai „Magiczna skrzynka”. Udział w nim wezmą uczniowie szkół podstawowych oraz przedszkolaki z terenu gminy Łazy. Widownia będzie miała okazję obejrzeć i wysłuchać autorskie opowieści Kamishibai przygotowane przez dzieci pod kierunkiem opiekunów-nauczycieli.

Termin: 26 września 2019 r., godz. 10:00
Miejsce: Łazy, ul. Kościuszki 5 (sala widowiskowa MOK w Łazach)

Serdecznie zapraszamy!

Projekt jest realizowany w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki 2019”.

Zasadniczym celem przedsięwzięcia jest:

  • Wzmocnienie współpracy podmiotów kultury i oświaty na polu działań animujących czytelnictwo, poprzez wspólne uczestnictwo w kreowaniu gminnego przeglądu teatrzyków Kamishibai;
  • Wyłonienie nowych lokalnych liderów metody Kamishibai;
  • Wyszukanie młodych talentów, uczniów uzdolnionych plastycznie, pisarsko i aktorsko;
  • Wspieranie edukacji uczniów poprzez pracę warsztatową. Kształcenie wyobraźni, umiejętności opowiadania historii, współdziałania w międzypokoleniowej grupie, publicznego formułowania wypowiedzi;
  • Rozwój kompetencji kulturowych, językowych i teatralnych u młodych słuchaczy poprzez wspólne uczestnictwo w kreowaniu gminnego przeglądu teatrzyków Kamishibai.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

mkidn_01_cmyk

« Starsze wpisy