Autor: Aleksandra Gładki

Aktualnie przeglądasz wpisy Aleksandra Gładki.

We wrześniu tego roku Biblioteka w Łazach przystąpiła do pilotażowej edycji projektu Instytutu Książki dla trzylatków realizowanego w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Ma ona zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem.

20180926_162035
Od września do listopada 38 dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną otrzymało w prezencie swoje Wyprawki Czytelnicze. W każdej znalazły się: książka Pierwsze wiersze dla…, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowany przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszura dla rodziców Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu – imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających z czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Ma zachęcać rodziców do jak najczęstszego spędzania czasu z dzieckiem na wspólnym czytaniu i zabawie z książką, a także do wyrabiania w dziecku nawyku czytelniczego przez regularne wizyty w bibliotece.

Ostatnie Wyprawki Czytelnicze czekają jeszcze na trzylatki w Bibliotece w Łazach i jej filiach bibliotecznych: w Niegowonicach, Wysokiej, Chruszczobrodzie, Grabowej, Rokitnie Szlacheckim i Ciągowicach.

Przed Świętami warto pomyśleć nie tylko o prezentach pod choinkę, ale i o najwspanialszym prezencie, jaki możemy dać naszemu dziecku. To czas, który mu poświecimy na wspólne czytanie książki, i miłość do literatury, która pozostanie na całe życie. Mamy nadzieję, że już niedługo kolejne dzieci rozpoczną swoją przygodę z książką i czytaniem, i wraz z rodzicami staną się stałymi bywalcami bibliotek!

KINOKINO (1)

Tegoroczna edycja Code Week 2018 już za nami. To dobra okazja, by oddać się chwili refleksji i … napisać kilka słów podziękowań.

001

Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania to święto programowania. Akcja dedykowana jest wszystkim, którzy chcą rozpocząć przygodę z kodowaniem.

Dlaczego umiejętności programowania są we współczesnym świecie tak niezwykle ważne?

Otóż programowanie jest dziś jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Współczesny pracodawca szuka nie tylko młodych ludzi, którzy potrafią obsługiwać programy, ale również posiadają wiedzę, jak te programy tworzyć. Zatem podstaw programowania warto już uczyć się od najmłodszych lat. Wystarczy przytoczyć tu przykład informatycznego geniusza i wizjonera Microsoft Billa Gatesa, który swą przygodę z komputerem zaczął w wieku 13 lat. Z kolei założyciel Facebooka Mark Zuckerberg swoich sił w programowaniu próbował już w wieku 10 lat. Oczywiście nie każde dziecko w przyszłości zostanie programistą, ale znajomość technologii pomoże mu w dorosłym życiu i przyszłej karierze.

Wydarzenia, które odbyły się w ramach Code Week 2018 dedykowane były przedszkolakom z gminy Łazy. Nauka podstaw kodowania odbywała się w formie praktycznych warsztatów pn. „Kodowanie na dywanie” z wykorzystaniem robota edukacyjnego Photon.

Kim jest Photon?

Photon to interaktywny robot, który rozwija się razem z dzieckiem i uwalnia jego potencjał. Za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanej aplikacji mobilnej wprowadza dzieci w świat nowych technologii. Pozwala dzieciom rozwijać kreatywność, zdolność logicznego myślenia i poznawać podstawy programowania.

Najmłodsi koderzy podczas nietypowej, bo „dywanowej” zabawy programowali ruch robota, uczyli się zmieniać barwę czułek oraz oczu Photona oraz wydawać dźwięki. Zajęcia przygotowane były w taki sposób, aby mogli je przyswoić najmłodsi, a ich tematyka koncentrowała się wokół bezpieczeństwa, emocji, edukacji przyrodniczej i matematycznej.

Dziękujemy wszystkim przedszkolakom z gminy Łazy za wspólną naukę i zaangażowanie w zajęcia. Było kosmicznie!

KINO (1) KINO 

Mała Książka Wielki Człowiek - Plakat1maly

Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka w Łazach zakwalifikowała się do projektu Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek”, skierowanego do trzylatków. Akcja rozpocznie się we wrześniu 2018 roku i  ma zachęcić rodziców do odwiedzenia biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem.

Trzyletni Mali Czytelnicy po odwiedzeniu naszej biblioteki otrzymają Wyprawkę Czytelniczą, a w niej:

  • książkę „Pierwsze wiersze dla…”,
  • Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek.

Naklejkę na Kartę otrzyma dziecko każdorazowo, gdy odwiedzi bibliotekę i wypożyczy przynajmniej jedną książkę z księgozbioru dziecięcego. Na każde dziecko, które zbierze 10 naklejek będzie czekał imienny dyplom, potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce Czytelniczej znajdą coś dla siebie także rodzice. Będzie to broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie – bibliotekę i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Już dziś zapraszamy rodziców, dziadków, opiekunów dzieci z rocznika 2015 oraz przedszkola z gminy Łazy do udziału w akcji. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się sprawić, że lektura będzie nie tylko wielką przygodą, ale przede wszystkim okazją do budowania silnych relacji rodzinnych.

Kampania społeczna „Mała Książka – Wielki Człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.
Wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię. Czytając swojemu Maluszkowi, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces.

Bądź blisko i czytaj dziecku już od urodzenia, bo MAŁA KSIĄŻKA, TO WIELKI CZŁOWIEK!

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

 

20180823_134920 - Kopia

Latające spodki, owocowe rakiety, przybysze z kosmosu i marsjańskie rożki… tak rozpoczął się kosmiczny sierpień w Filii nr 6 w Ciągowicach. Uczestnicy zajęć łączących naukę z dobrą zabawą, każdego tygodnia odkrywali tajemnice kosmosu i zjawisk nadprzyrodzonych.

Kosmiczną przygodę w bibliotece rozpoczęły zajęcia kreatywne dla dzieci. Mali artyści własnoręcznie tworzyli zakładki do książek w kształcie rakiet, makiety statków kosmicznych oraz maski kosmitów. Każdy aktywny dzień w bibliotece kończył „posiłek astronautów”, czyli warsztaty przygotowywania kosmicznego jedzenia.

Dużym zainteresowaniem cieszył się blok tematyczny pn. „Kodowanie na dywanie”, podczas którego najmłodsi uczyli się podstaw programowania. W świat kodowania wprowadziła dzieci edukacyjna gra planszowa Scottie Go! Tytułowy Scottie to przyjazny kosmita, którego statek uległ zniszczeniu, a nasza misja polega na znalezieniu części i odbudowie statku. Naukę podstaw programowania rozpoczęliśmy od prostych sekwencji, jakimi są kroki, obroty i chodzenie wstecz. Sterowanie Scottiem było źródłem wielu emocji i nieoczekiwanych wrażeń, a właściwe rozwiązanie logicznych zadań sprawiało dzieciom satysfakcję.

Jednak to roboty Photon stały się główną atrakcją warsztatów kodowania. Na zajęciach rozpoczynających naszą przygodę z programowaniem dzieci zapoznały się z interfejsem programu oraz nauczyły się programować ruch robota, wydawać dźwięki, a także zmieniać barwę czułek i oczu Photona. Rozegrany został nawet slalom pomiędzy asteroidami, który ostatecznie przerodził się w mecz piłki nożnej z udziałem robotów.

Podczas kolejnych dni uczestnicy wakacyjnych zajęć tworzyli ko(s)miczne opowieści Kamishibai. Dzięki wspólnej pracy i sile dziecięcej wyobraźni powstały aż cztery nieziemskie historie: „Giotto”, „Pantol i Pentel”, „Bajka o ptaszku Cudaszku” i „Zły dzień Staszka”. Wszystkie opowieści zaprezentowane zostały podczas wspólnego występu w plenerze. Najmłodsze czytelniczki Hania i Laura opowiedziały aż dwie wersje „Bajki o ptaszku Cudaszku”. Pomysłowości i swobody wypowiedzi mógłby pozazdrościć im niejeden opowiadacz Kamishibai.

Kulminacją imprezy były warsztaty tworzenia maskotek. W ruch poszły nożyczki, igły, cekiny, pompony i wyciągnięte z męskiej szafy krawaty (w tym miejscu podziękowania dla wszystkich tatusiów), z których wyczarowaliśmy kosmiczne węże. Było sssssuper zabawnie:-)

Kierownik Filii nr 6 w Ciągowicach Aleksandra Gładki dziękuje wszystkim dzieciom za udział w zajęciach, a rodzicom za współpracę.

« Starsze wpisy