Autor: Aleksandra Gładki

Aktualnie przeglądasz wpisy Aleksandra Gładki.

KINO (1) KINO 

Mała Książka Wielki Człowiek - Plakat1maly

Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka w Łazach zakwalifikowała się do projektu Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek”, skierowanego do trzylatków. Akcja rozpocznie się we wrześniu 2018 roku i  ma zachęcić rodziców do odwiedzenia biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem.

Trzyletni Mali Czytelnicy po odwiedzeniu naszej biblioteki otrzymają Wyprawkę Czytelniczą, a w niej:

 • książkę „Pierwsze wiersze dla…”,
 • Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek.

Naklejkę na Kartę otrzyma dziecko każdorazowo, gdy odwiedzi bibliotekę i wypożyczy przynajmniej jedną książkę z księgozbioru dziecięcego. Na każde dziecko, które zbierze 10 naklejek będzie czekał imienny dyplom, potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce Czytelniczej znajdą coś dla siebie także rodzice. Będzie to broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie – bibliotekę i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Już dziś zapraszamy rodziców, dziadków, opiekunów dzieci z rocznika 2015 oraz przedszkola z gminy Łazy do udziału w akcji. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się sprawić, że lektura będzie nie tylko wielką przygodą, ale przede wszystkim okazją do budowania silnych relacji rodzinnych.

Kampania społeczna „Mała Książka – Wielki Człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.
Wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię. Czytając swojemu Maluszkowi, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces.

Bądź blisko i czytaj dziecku już od urodzenia, bo MAŁA KSIĄŻKA, TO WIELKI CZŁOWIEK!

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

 

20180823_134920 - Kopia

Latające spodki, owocowe rakiety, przybysze z kosmosu i marsjańskie rożki… tak rozpoczął się kosmiczny sierpień w Filii nr 6 w Ciągowicach. Uczestnicy zajęć łączących naukę z dobrą zabawą, każdego tygodnia odkrywali tajemnice kosmosu i zjawisk nadprzyrodzonych.

Kosmiczną przygodę w bibliotece rozpoczęły zajęcia kreatywne dla dzieci. Mali artyści własnoręcznie tworzyli zakładki do książek w kształcie rakiet, makiety statków kosmicznych oraz maski kosmitów. Każdy aktywny dzień w bibliotece kończył „posiłek astronautów”, czyli warsztaty przygotowywania kosmicznego jedzenia.

Dużym zainteresowaniem cieszył się blok tematyczny pn. „Kodowanie na dywanie”, podczas którego najmłodsi uczyli się podstaw programowania. W świat kodowania wprowadziła dzieci edukacyjna gra planszowa Scottie Go! Tytułowy Scottie to przyjazny kosmita, którego statek uległ zniszczeniu, a nasza misja polega na znalezieniu części i odbudowie statku. Naukę podstaw programowania rozpoczęliśmy od prostych sekwencji, jakimi są kroki, obroty i chodzenie wstecz. Sterowanie Scottiem było źródłem wielu emocji i nieoczekiwanych wrażeń, a właściwe rozwiązanie logicznych zadań sprawiało dzieciom satysfakcję.

Jednak to roboty Photon stały się główną atrakcją warsztatów kodowania. Na zajęciach rozpoczynających naszą przygodę z programowaniem dzieci zapoznały się z interfejsem programu oraz nauczyły się programować ruch robota, wydawać dźwięki, a także zmieniać barwę czułek i oczu Photona. Rozegrany został nawet slalom pomiędzy asteroidami, który ostatecznie przerodził się w mecz piłki nożnej z udziałem robotów.

Podczas kolejnych dni uczestnicy wakacyjnych zajęć tworzyli ko(s)miczne opowieści Kamishibai. Dzięki wspólnej pracy i sile dziecięcej wyobraźni powstały aż cztery nieziemskie historie: „Giotto”, „Pantol i Pentel”, „Bajka o ptaszku Cudaszku” i „Zły dzień Staszka”. Wszystkie opowieści zaprezentowane zostały podczas wspólnego występu w plenerze. Najmłodsze czytelniczki Hania i Laura opowiedziały aż dwie wersje „Bajki o ptaszku Cudaszku”. Pomysłowości i swobody wypowiedzi mógłby pozazdrościć im niejeden opowiadacz Kamishibai.

Kulminacją imprezy były warsztaty tworzenia maskotek. W ruch poszły nożyczki, igły, cekiny, pompony i wyciągnięte z męskiej szafy krawaty (w tym miejscu podziękowania dla wszystkich tatusiów), z których wyczarowaliśmy kosmiczne węże. Było sssssuper zabawnie:-)

Kierownik Filii nr 6 w Ciągowicach Aleksandra Gładki dziękuje wszystkim dzieciom za udział w zajęciach, a rodzicom za współpracę.

Skąd się biorą dzieci, co to są związki frazeologiczne oraz jak zrobić mordoklejki, to niektóre tematy, które poruszył 13 czerwca br. na spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Bibliotekę w Łazach Grzegorz Kasdepke.

SAMSUNG CSC

Spotkanie przebiegało w ożywionej atmosferze. Dialog z uczniami pisarz przeplatał czytaniem opowieści swojego autorstwa. Na wstępie zaprezentował „poważny romans” dla dzieci pt. „Horror czyli skąd się biorą dzieci”. Uczestnikom spotkania zdradził, że zanim napisał „Horror…”  odwiedził warszawskie przedszkola, by dowiedzieć się od trzylatków skąd się wzięły na świecie. Jak się okazało dziecięca wyobraźnia w tym temacie przerosła oczekiwania samego pisarza. Według niektórych trzylatków dzieci biorą się „z hipermarketu”, „z Internetu”, bądź „z Kinder Niespodzianki”.
Autor zapytany o to czy trudno pisać książki stwierdził, że „każda kolejna jest trudniejsza, bo chce się ją napisać jak najlepiej”. To dla Kacpra i o Kacprze napisał swoją pierwszą książkę „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko”. Pisanie nie jest proste, ale „gdy nie pisze, to czuje, że marnuje czas”. Autor już od 25 lat swoimi książkami rozbudza wyobraźnię dziecięcą. Napisał ponad 60 książek, w tym sześć kryminałów dla dzieci o przesympatycznym detektywie Pozytywka, który nie używa broni. W chwili obecnej jest na etapie ukończenia kolejnej książki o detektywie pt. „Dzieciństwo detektywa Pozytywki” i co ciekawe, nasz przesympatyczny bohater w końcu otrzyma imię Eugeniusz.

SAMSUNG CSC

Grzegorz Kasdepke kolejny raz pokazał, że przy jego książkach nie tylko można wiele się nauczyć, ale i dobrze bawić. Autor nawiązując do książki „Słodki rok Kuby i Buby” podał sprawdzony przepis na mordoklejki. Ponadto dzieci dowiedziały się kto to jest „gruba ryba”, co oznacza powiedzenie językowe „zrobić kogoś w balona”, „zbijać bąki”, „goły jak święty turecki”,”suszyć do kogoś zęby”, czy „być na świeczniku”. Żeby poznać znaczenie tych i wielu innych związków frazeologicznych warto sięgnąć chociażby do lektury „Co to znaczy…”, która w zabawny sposób pozwala dzieciom zrozumieć znaczenie językowych powiedzeń.

SAMSUNG CSC

Na zakończenie dzieci miały okazję wcielić się w rolę dziennikarzy. Uczniowie, ośmieleni otwartością i bezpośredniością autora, nie wahali się zapytać: „skąd zaczerpnął pomysł na detektywa Pozytywkę?”, „jak długo pisał książkę?, „kiedy wiedział, że chce być pisarzem?” i „ile napisał książek?”. Ciekawość uczniów wzbudziło również życie osobiste pisarza, stąd w sesji pytań pojawiły się zagadnienia dotyczące najbliższej rodziny, marki samochodu czy zarobków.

W kronice Biblioteki dziękując za zorganizowane spotkanie autorskie z młodymi czytelnikami Grzegorz Kasdepke napisał: „Było radośnie, energetycznie, pięknie. Do zobaczenia!”

 

Co można robić w bibliotece nocą? Na pewno można zagłębić się w lekturze, bo przecież książka lubi towarzystwo nocy. Któż z nas nie zarwał kilku nocy pochłaniając rozdział za rozdziałem, żeby dowiedzieć się co będzie dalej? Ponadto buszowanie między regałami pełnymi książek to nietypowa frajda dla dzieci, bo podczas takiej nieprzespanej nocy w bibliotece może wiele się wydarzyć.

W piątkowy wieczór 8 czerwca br. Filia nr 6 w Ciągowicach otworzyła drzwi dla swoich czytelników w nietypowych godzinach. Punktualnie o 18:00 rozpoczęła się „Noc Bibliotek” – pełna atrakcji wieczorno-nocna impreza w niekonwencjonalny sposób promująca czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w którym warto bywać. Hasło tegorocznej edycji „Nocy Bibliotek” to RzeczpospoCzyta w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski. Dlatego tym razem przygotowując program Organizator inspirował się polską literaturą, kulturą i historią.

Do biblioteki na noc pełną wrażeń przybyli uczniowie kl. III Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ciągowicach. Dzieci wyposażone w śpiwory, koce, karimaty, poduszki, maskotki-przytulanki i co najważniejsze uśmiechnięte buźki z ogromnym entuzjazmem rozpoczęły ten wyjątkowy wieczór.

Pierwszym wyzwaniem  były „Literackie podchody”, czyli gra terenowa umiejętnie łącząca książkę, zabawę i pracę w zespole. Zadaniem graczy było odnalezienie na trasie dziesięciu listów-wskazówek, kierujących graczy do ukrytego klucza. Uczestnicy gry na punktach kontrolnych mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość przy łamaniu szyfrów i wiedzę z zakresu znajomości współczesnych pisarzy, tytułów lektur oraz wierszy Tuwima i Brzechwy.

W tą wyjątkową noc oprócz atrakcji „dla ducha” nie mogło zabraknąć czegoś „dla ciała”. Rozmowy, zabawy i integracja przy wspólnym pieczeniu prażonek i „Kole Fortuny” trwały do późnego wieczora. I mimo nadchodzących ciemności, w towarzystwie ogniska i najsłynniejszego detektywa Pozytywki wszyscy czuli się naprawdę bezpiecznie.

Lekko zmęczeni zabawami, ale pełni wrażeń i utwierdzeni w przekonaniu, że lektura to niezwykła przygoda uczestnicy „Nocy Bibliotek” udali się, aby przygotować miejsce do spania. W przyciemnionej sali dzieci stworzyły niesamowitą opowieść rozgrywającą się w krainie światła i cienia. Za podświetlonym kawałkiem tkaniny zaprezentowały morskie stwory. Emocje zaczęły opadać dopiero około północy, kiedy wszyscy rozpoczęli przygotowania do snu. Po porannym przebudzeniu i śniadaniu odżyły wrażenia, a uśmiechy dzieci były dla nas największą nagrodą i motywacją do organizacji kolejnych edycji „Nocy Bibliotek”.

Kierownik Filii nr 6 w Ciągowicach Aleksandra Gładki dziękuje pani Małgorzacie Janus za opiekę nad dziećmi podczas trwania „Nocy Bibliotek” oraz udostępnienie budynku szkoły do przeprowadzenia akcji.

Już dziś zapraszamy na kolejną „Noc Bibliotek” pełną wrażeń i

… CZYTAJCIE W DZIEŃ I W NOCY!

„Noc Bibliotek”

nb_2018_logo_0

PROGRAM „NOCY BIBLIOTEK”

Start: 8 czerwiec 2018 r.; godz. 18:00

Miejsce: Filia nr 6 w Ciągowicach (budynek szkoły), ul. Zwycięstwa 72, 42-450 Ciągowice

 1. „Literackie podchody” – gra terenowa (miejsce: najbliższa okolica szkoły tj. plac zabaw, a w przypadku złych warunków atmosferycznych budynek szkoły);
 2. „Koło Fortuny” – turniej z Niepodległością w tle (miejsce: biblioteka lub w plenerze w trakcie pieczenia prażonek);
 3. „Kociołek Czarownicy” – wspólne prażonki (w przypadku złych warunków atmosferycznych zapewniony będzie posiłek przygotowywany w kuchni);
 4. „Ruchome obrazki” – warsztaty tworzenia animacji poklatkowej na tablecie (miejsce: biblioteka);
 5. „(S)twory w bibliotece” – warsztaty teatru cieni (miejsce: biblioteka);
 6. „Bajki retro na dobranoc” – wieczorna projekcja bajek z rzutnika (miejsce: k. III).
 7. Cisza nocna:-) (miejsce kl. III)
 8. Wspólne śniadanie (około godz. 8:00)
 9. Odbiór dzieci przez rodziców (godz. 8:30-9:00)

regulamin nocy bibliotek

« Starsze wpisy