Autor: Aleksandra Gładki

Aktualnie przeglądasz wpisy Aleksandra Gładki.

Projekt stanowi kontynuację i rozwinięcie działania pn. „Magiczna skrzynka” realizowanego w 2017 r. w ramach programu Promocja czytelnictwa. Działanie kierujemy do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, liderów metody Kamishibai wyłonionych w edycji pilotażowej, nauczycieli i bibliotekarzy. Zasadniczym celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie współpracy podmiotów kultury i oświaty na polu działań animujących czytelnictwo, poprzez wspólne uczestnictwo w kreowaniu gminnego przeglądu teatrzyków Kamishibai. W harmonogramie wydarzenia znajdą się 3 dniowe warsztaty tworzenia bajki Kamishibai pn. „Słucham, tworzę, ilustruję”. Warsztaty wyłonią nowych lokalnych liderów metody Kamishibai, którzy wcielą się w rolę wędrownych opowiadaczy i przy użyciu skrzynki będą snuć opowieści w swoich środowiskach. Efektem końcowym projektu będzie gminny przegląd teatrzyków Kamishibai pn. „Magiczna skrzynka”, podczas którego widownia będzie miała okazję obejrzeć i wysłuchać autorskie opowieści Kamishibai.

Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące uczestnictwa w projekcie. Zapraszamy do zapoznania się.

Regulamin projektu
Formularz zgłoszenia szkoły/przedszkola
Oświadczenie uczestnika

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

mkidn_01_cmyk

kodowanie_szablony_zaj.png.2018-09-18-21-18-31

KALENDARIUM:

12.03.2019 – „Kodowanie na dywanie” – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ciągowicach – kl. I i kl. II, godz. 11:00 (zajęcia 3 – „Bezpieczna droga do domu”);
13.03.2019 – „Kodowanie na dywanie” – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Niegowonicach, godz. 9:30 (zajęcia 7 – Utrwalenie wiadomości na temat czujników i funkcji Photona);
15.03.2019 – „Kodowanie na dywanie”– Oddział Przedszkolny przy NSP w Rokitnie Szlacheckim, godz. 10:00 (zajęcia 7 – Utrwalenie wiadomości na temat czujników i funkcji Photona);
28.03.2019 – „Kodowanie na dywanie” – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Chruszczbrodzie, godz. 9:50 (zajęcia 1 – „Poznajemy Photona” – 2 grupy);
03.04.2019 – „Kodowanie na dywanie” – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Niegowonicach, godz. 9:30 (zajęcia 8 – „Wiosna”);
05.04.2019 – „Kodowanie na dywanie”– Oddział Przedszkolny przy NSP w Rokitnie Szlacheckim, godz. 10:00 (zajęcia 8 – „Wiosna”).

Zajęcia realizowane są w ramach projektu Programu Rozwoju Bibliotek „Kodowanie w bibliotece” .

 

Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego w nowym roku rozpoczynamy kolejny etap kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

SAMSUNG CSC
Nawyk codziennego czytania z dzieckiem oraz regularnego odwiedzania biblioteki warto kształtować już od najwcześniejszych lat życia dziecka, dlatego zapraszamy rodziców dzieci z rocznika 2016, żeby wspólnie ze swoimi Maluchami odebrali w bibliotece wyjątkowy prezent. W przygotowanej dla nich „Wyprawce Czytelniczej” znalazły się: książka „Pierwsze wiersze dla…” (antologia wierszy wybitnych polskich poetów), poradnik „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” przypominający o korzyściach wynikających z czytania oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Od początku trwania kampanii, tj. od września 2018 roku, Bibliotekę w Łazach odwiedziło ponad 40 trzylatków z rodzicami. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, podczas której zostały zapisane do biblioteki i stały się pełnoprawnymi uczestnikami życia kulturalnego.

Bibliotekarze z wielkim zaangażowaniem włączyli się w projekt, stając się dla trzylatków wyjątkowymi przewodnikami po świecie książek. Uroczyste wręczanie dziecku dyplomu za częste wizyty w bibliotece było doskonałą okazją do zbudowania z nim trwałych więzi, które – mamy nadzieję – przetrwają lata. Najważniejsze informacje o kampanii można znaleźć na stronie: www.wielki-czlowiek.pl

Rodzicu bądź blisko i czytaj dziecku już od urodzenia, bo MAŁA KSIĄŻKA, TO WIELKI CZŁOWIEK!

SAMSUNG CSC

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Organizator: Instytut Książki

 

We wrześniu tego roku Biblioteka w Łazach przystąpiła do pilotażowej edycji projektu Instytutu Książki dla trzylatków realizowanego w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Ma ona zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem.

20180926_162035
Od września do listopada, 38 dzieci z gminy Łazy rozpoczynających edukację przedszkolną, otrzymało w prezencie swoje Wyprawki Czytelnicze. W każdej znalazły się: książka, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowany przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszura dla rodziców, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu – imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających z czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Ma zachęcać rodziców do jak najczęstszego spędzania czasu z dzieckiem na wspólnym czytaniu i zabawie z książką, a także do wyrabiania w dziecku nawyku czytelniczego przez regularne wizyty w bibliotece.

Ostatnie Wyprawki Czytelnicze czekają jeszcze na trzylatki w Bibliotece w Łazach i jej filiach bibliotecznych: w Niegowonicach, Wysokiej, Chruszczobrodzie, Grabowej, Rokitnie Szlacheckim i Ciągowicach.

Przed Świętami warto pomyśleć nie tylko o prezentach pod choinkę, ale i o najwspanialszym prezencie, jaki możemy dać naszemu dziecku. To czas, który mu poświecimy na wspólne czytanie książki, i miłość do literatury, która pozostanie na całe życie. Mamy nadzieję, że już niedługo kolejne dzieci rozpoczną swoją przygodę z książką i czytaniem, i wraz z rodzicami staną się stałymi bywalcami bibliotek!

KINOKINO (1)

Tegoroczna edycja Code Week 2018 już za nami. To dobra okazja, by oddać się chwili refleksji i … napisać kilka słów podziękowań.

001

Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania to święto programowania. Akcja dedykowana jest wszystkim, którzy chcą rozpocząć przygodę z kodowaniem.

Dlaczego umiejętności programowania są we współczesnym świecie tak niezwykle ważne?

Otóż programowanie jest dziś jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Współczesny pracodawca szuka nie tylko młodych ludzi, którzy potrafią obsługiwać programy, ale również posiadają wiedzę, jak te programy tworzyć. Zatem podstaw programowania warto już uczyć się od najmłodszych lat. Wystarczy przytoczyć tu przykład informatycznego geniusza i wizjonera Microsoft Billa Gatesa, który swą przygodę z komputerem zaczął w wieku 13 lat. Z kolei założyciel Facebooka Mark Zuckerberg swoich sił w programowaniu próbował już w wieku 10 lat. Oczywiście nie każde dziecko w przyszłości zostanie programistą, ale znajomość technologii pomoże mu w dorosłym życiu i przyszłej karierze.

Wydarzenia, które odbyły się w ramach Code Week 2018 dedykowane były przedszkolakom z gminy Łazy. Nauka podstaw kodowania odbywała się w formie praktycznych warsztatów pn. „Kodowanie na dywanie” z wykorzystaniem robota edukacyjnego Photon.

Kim jest Photon?

Photon to interaktywny robot, który rozwija się razem z dzieckiem i uwalnia jego potencjał. Za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanej aplikacji mobilnej wprowadza dzieci w świat nowych technologii. Pozwala dzieciom rozwijać kreatywność, zdolność logicznego myślenia i poznawać podstawy programowania.

Najmłodsi koderzy podczas nietypowej, bo „dywanowej” zabawy programowali ruch robota, uczyli się zmieniać barwę czułek oraz oczu Photona oraz wydawać dźwięki. Zajęcia przygotowane były w taki sposób, aby mogli je przyswoić najmłodsi, a ich tematyka koncentrowała się wokół bezpieczeństwa, emocji, edukacji przyrodniczej i matematycznej.

Dziękujemy wszystkim przedszkolakom z gminy Łazy za wspólną naukę i zaangażowanie w zajęcia. Było kosmicznie!

« Starsze wpisy