Autor: Aleksandra Gładki

Aktualnie przeglądasz wpisy Aleksandra Gładki.

 

KINO dzieci czerwiecKINO dorosli czerwiec

biblioteka_plakatA3-1

 

Tradycyjnie maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. Z tej okazji Biblioteka w Łazach włącza się w obchody przypadającego na 8-15 maja Tygodnia Bibliotek i zaprasza do odwiedzenia biblioteki i spędzenia czasu właśnie z książką. Najmłodszym w dniach od 14 do 16 maja proponujemy twórcze warsztaty Kamishibai pn. „Słucham, tworzę, ilustruję”.

Warsztaty są częścią projektu pn. „Magiczna skrzynka” – gminny przegląd teatrzyków Kamishibai. Działanie skierowane jest do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, liderów metody Kamishibai wyłonionych w edycji pilotażowej projektu, nauczycieli i bibliotekarzy. Koncepcja zadania polega na wykorzystaniu w pracy z dziećmi metody Kamishibai, jako narzędzia ułatwiającego naukę czytania, opowiadania, rysowania i pisania opowiadań. Kamishibai to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania dzieciom. Dosłownie jest to teatr obrazkowy, który wykorzystuje ilustrowane papierowe karty oraz drewnianą skrzynkę, na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w niej przedstawiane są karty z historią.

Warsztaty wyłonią nowych lokalnych liderów metody Kamishibai, którzy wcielą się w rolę wędrownych opowiadaczy i przy użyciu skrzynki będą snuć opowieści w swoich środowiskach. 26 września 2019 r., odbędzie się finał projektu. Będzie to gminny przegląd teatrzyków Kamishibai pn. „Magiczna skrzynka”, podczas którego dzieci i ich opiekunowie zaprezentują szerokiej publiczności swoją opowieść.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki 2019”.

Zasadniczym celem przedsięwzięcia jest:

  • Wzmocnienie współpracy podmiotów kultury i oświaty na polu działań animujących czytelnictwo, poprzez wspólne uczestnictwo w kreowaniu gminnego przeglądu teatrzyków Kamishibai;
  • Wyłonienie nowych lokalnych liderów metody Kamishibai;
  • Wyszukanie młodych talentów, uczniów uzdolnionych plastycznie, pisarsko i aktorsko;
  • Wspieranie edukacji uczniów poprzez pracę warsztatową. Kształcenie wyobraźni, umiejętności opowiadania historii, współdziałania w międzypokoleniowej grupie, publicznego formułowania wypowiedzi;
  • Rozwój kompetencji kulturowych, językowych i teatralnych u młodych słuchaczy poprzez wspólne uczestnictwo w kreowaniu gminnego przeglądu teatrzyków Kamishibai.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
mkidn_01_cmyk

kv-2018-3 (1)

Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!

Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Już od września 2019 r. w Bibliotece w Łazach i ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce będzie czekać na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start. W wyprawce dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Więcej informacji na stronie:
www-wielki-czlowiek.pl
mala-ksiazka-wielki-czlowiek-logoIK_logo 2017

20190418_150825
Tradycyjne palmy wielkanocne, zdobione pisanki, dekoracyjne kartki świąteczne, kurczątka oraz zajączki – to ozdoby, które można było wykonać podczas tegorocznych przedświątecznych warsztatów organizowanych w ramach projektu Biblioteki w Łazach „Tradycja jest trendy”.

Zasadniczą ideą warsztatów jest podtrzymanie i przekazywanie młodym pokoleniom wiedzy na temat naszej kultury ludowej. Dzięki wielopokoleniowym spotkaniom dzieci poznają i pielęgnują zwyczaje i tradycję. Dla większości z nich spotkania warsztatowe są okazją do zabawy i zaprezentowania swoich umiejętności, a także stanowią ważny element w procesie edukacji i wychowania.

W ramach tegorocznych zajęć przedszkolaki miały okazję zapoznać się z różnorodnymi i barwnymi symbolami świątecznymi oraz poznać technikę wicia i strojenia palm wielkanocnych. Dla najmłodszych dekorowanie palm okazało się prawdziwą frajdą! Uwite gałązki wierzby, jałowca, kwiatu trzciny oraz bukszpanu dzieci zdobiły tak, jak podpowiadała im wyobraźnia. Efekt końcowej pracy przerósł naszą satysfakcję i radość.

Podczas kolejnych spotkań uczestnicy warsztatów mieli okazję przygotować różnorodne świąteczne dekoracje. Własnoręcznie malowane zajączki i barwione bibułą kurczątka z pewnością stały się wyjątkową dekoracją świątecznego stołu lub zawieszone w oknie ozdobą pokoju. Dzięki stworzonej miłej atmosferze poczuliśmy uroki wiosennej aury i Świąt Wielkanocnych.

 

Projekt stanowi kontynuację i rozwinięcie działania pn. „Magiczna skrzynka” realizowanego w 2017 r. w ramach programu Promocja czytelnictwa. Działanie kierujemy do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, liderów metody Kamishibai wyłonionych w edycji pilotażowej, nauczycieli i bibliotekarzy. Zasadniczym celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie współpracy podmiotów kultury i oświaty na polu działań animujących czytelnictwo, poprzez wspólne uczestnictwo w kreowaniu gminnego przeglądu teatrzyków Kamishibai. W harmonogramie wydarzenia znajdą się 3 dniowe warsztaty tworzenia bajki Kamishibai pn. „Słucham, tworzę, ilustruję”. Warsztaty wyłonią nowych lokalnych liderów metody Kamishibai, którzy wcielą się w rolę wędrownych opowiadaczy i przy użyciu skrzynki będą snuć opowieści w swoich środowiskach. Efektem końcowym projektu będzie gminny przegląd teatrzyków Kamishibai pn. „Magiczna skrzynka”, podczas którego widownia będzie miała okazję obejrzeć i wysłuchać autorskie opowieści Kamishibai.

Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące uczestnictwa w projekcie. Zapraszamy do zapoznania się.

Regulamin projektu
Formularz zgłoszenia szkoły/przedszkola
Oświadczenie uczestnika

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

mkidn_01_cmyk

kodowanie_szablony_zaj.png.2018-09-18-21-18-31

KALENDARIUM:

12.03.2019 – „Kodowanie na dywanie” – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ciągowicach – kl. I i kl. II, godz. 11:00 (zajęcia 3 – „Bezpieczna droga do domu”);
13.03.2019 – „Kodowanie na dywanie” – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Niegowonicach, godz. 9:30 (zajęcia 7 – Utrwalenie wiadomości na temat czujników i funkcji Photona);
15.03.2019 – „Kodowanie na dywanie”– Oddział Przedszkolny przy NSP w Rokitnie Szlacheckim, godz. 10:00 (zajęcia 7 – Utrwalenie wiadomości na temat czujników i funkcji Photona);
28.03.2019 – „Kodowanie na dywanie” – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Chruszczbrodzie, godz. 9:50 (zajęcia 1 – „Poznajemy Photona” – 2 grupy);
03.04.2019 – „Kodowanie na dywanie” – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Niegowonicach, godz. 9:30 (zajęcia 8 – „Wiosna”);
05.04.2019 – „Kodowanie na dywanie”– Oddział Przedszkolny przy NSP w Rokitnie Szlacheckim, godz. 10:00 (zajęcia 8 – „Wiosna”).

Zajęcia realizowane są w ramach projektu Programu Rozwoju Bibliotek „Kodowanie w bibliotece” .

 

« Starsze wpisy