Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach · Aleksandra Gładki

Autor: Aleksandra Gładki

Aktualnie przeglądasz wpisy Aleksandra Gładki.

kv-3-1

Z przyjemnością informujemy, że Biblioteka w Łazach zakwalifikowała się do projektu Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek”, skierowanego do trzylatków. Akcja rozpocznie się we wrześniu 2018 roku i będzie wspierana kampanią w mediach tradycyjnych i społecznościowych.

Trzyletni Mali Czytelnicy po odwiedzeniu naszej biblioteki otrzymają Wyprawkę Czytelniczą, czyli:

 • książkę „Pierwsze wiersze dla…”,
 • poradnik dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”
 • Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek.

Naklejkę na Kartę otrzyma dziecko każdorazowo, gdy odwiedzi bibliotekę i wypożyczy przynajmniej jedną książkę z księgozbioru dziecięcego. Na każde dziecko, które zbierze 10 naklejek będzie czekał imienny dyplom, potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Już dziś zapraszamy rodziców, dziadków, opiekunów dzieci z rocznika 2015 oraz przedszkola z gminy Łazy do udziału w akcji. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się sprawić, że lektura będzie nie tylko wielką przygodą, ale przede wszystkim okazją do budowania silnych relacji rodzinnych.

Kampania społeczna „Mała Książka – Wielki Człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię. Czytając swojemu Maluszkowi, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces.

Bądź blisko i czytaj dziecku już od urodzenia, bo MAŁA KSIĄŻKA, TO WIELKI CZŁOWIEK!

Skąd się biorą dzieci, co to są związki frazeologiczne oraz jak zrobić mordoklejki, to niektóre tematy, które poruszył 13 czerwca br. na spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Bibliotekę w Łazach Grzegorz Kasdepke.

SAMSUNG CSC

Spotkanie przebiegało w ożywionej atmosferze. Dialog z uczniami pisarz przeplatał czytaniem opowieści swojego autorstwa. Na wstępie zaprezentował „poważny romans” dla dzieci pt. „Horror czyli skąd się biorą dzieci”. Uczestnikom spotkania zdradził, że zanim napisał „Horror…”  odwiedził warszawskie przedszkola, by dowiedzieć się od trzylatków skąd się wzięły na świecie. Jak się okazało dziecięca wyobraźnia w tym temacie przerosła oczekiwania samego pisarza. Według niektórych trzylatków dzieci biorą się „z hipermarketu”, „z Internetu”, bądź „z Kinder Niespodzianki”.
Autor zapytany o to czy trudno pisać książki stwierdził, że „każda kolejna jest trudniejsza, bo chce się ją napisać jak najlepiej”. To dla Kacpra i o Kacprze napisał swoją pierwszą książkę „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko”. Pisanie nie jest proste, ale „gdy nie pisze, to czuje, że marnuje czas”. Autor już od 25 lat swoimi książkami rozbudza wyobraźnię dziecięcą. Napisał ponad 60 książek, w tym sześć kryminałów dla dzieci o przesympatycznym detektywie Pozytywka, który nie używa broni. W chwili obecnej jest na etapie ukończenia kolejnej książki o detektywie pt. „Dzieciństwo detektywa Pozytywki” i co ciekawe, nasz przesympatyczny bohater w końcu otrzyma imię Eugeniusz.

SAMSUNG CSC

Grzegorz Kasdepke kolejny raz pokazał, że przy jego książkach nie tylko można wiele się nauczyć, ale i dobrze bawić. Autor nawiązując do książki „Słodki rok Kuby i Buby” podał sprawdzony przepis na mordoklejki. Ponadto dzieci dowiedziały się kto to jest „gruba ryba”, co oznacza powiedzenie językowe „zrobić kogoś w balona”, „zbijać bąki”, „goły jak święty turecki”,”suszyć do kogoś zęby”, czy „być na świeczniku”. Żeby poznać znaczenie tych i wielu innych związków frazeologicznych warto sięgnąć chociażby do lektury „Co to znaczy…”, która w zabawny sposób pozwala dzieciom zrozumieć znaczenie językowych powiedzeń.

SAMSUNG CSC

Na zakończenie dzieci miały okazję wcielić się w rolę dziennikarzy. Uczniowie, ośmieleni otwartością i bezpośredniością autora, nie wahali się zapytać: „skąd zaczerpnął pomysł na detektywa Pozytywkę?”, „jak długo pisał książkę?, „kiedy wiedział, że chce być pisarzem?” i „ile napisał książek?”. Ciekawość uczniów wzbudziło również życie osobiste pisarza, stąd w sesji pytań pojawiły się zagadnienia dotyczące najbliższej rodziny, marki samochodu czy zarobków.

W kronice Biblioteki dziękując za zorganizowane spotkanie autorskie z młodymi czytelnikami Grzegorz Kasdepke napisał: „Było radośnie, energetycznie, pięknie. Do zobaczenia!”

 

Co można robić w bibliotece nocą? Na pewno można zagłębić się w lekturze, bo przecież książka lubi towarzystwo nocy. Któż z nas nie zarwał kilku nocy pochłaniając rozdział za rozdziałem, żeby dowiedzieć się co będzie dalej? Ponadto buszowanie między regałami pełnymi książek to nietypowa frajda dla dzieci, bo podczas takiej nieprzespanej nocy w bibliotece może wiele się wydarzyć.

W piątkowy wieczór 8 czerwca br. Filia nr 6 w Ciągowicach otworzyła drzwi dla swoich czytelników w nietypowych godzinach. Punktualnie o 18:00 rozpoczęła się „Noc Bibliotek” – pełna atrakcji wieczorno-nocna impreza w niekonwencjonalny sposób promująca czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w którym warto bywać. Hasło tegorocznej edycji „Nocy Bibliotek” to RzeczpospoCzyta w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski. Dlatego tym razem przygotowując program Organizator inspirował się polską literaturą, kulturą i historią.

Do biblioteki na noc pełną wrażeń przybyli uczniowie kl. III Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ciągowicach. Dzieci wyposażone w śpiwory, koce, karimaty, poduszki, maskotki-przytulanki i co najważniejsze uśmiechnięte buźki z ogromnym entuzjazmem rozpoczęły ten wyjątkowy wieczór.

Pierwszym wyzwaniem  były „Literackie podchody”, czyli gra terenowa umiejętnie łącząca książkę, zabawę i pracę w zespole. Zadaniem graczy było odnalezienie na trasie dziesięciu listów-wskazówek, kierujących graczy do ukrytego klucza. Uczestnicy gry na punktach kontrolnych mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość przy łamaniu szyfrów i wiedzę z zakresu znajomości współczesnych pisarzy, tytułów lektur oraz wierszy Tuwima i Brzechwy.

W tą wyjątkową noc oprócz atrakcji „dla ducha” nie mogło zabraknąć czegoś „dla ciała”. Rozmowy, zabawy i integracja przy wspólnym pieczeniu prażonek i „Kole Fortuny” trwały do późnego wieczora. I mimo nadchodzących ciemności, w towarzystwie ogniska i najsłynniejszego detektywa Pozytywki wszyscy czuli się naprawdę bezpiecznie.

Lekko zmęczeni zabawami, ale pełni wrażeń i utwierdzeni w przekonaniu, że lektura to niezwykła przygoda uczestnicy „Nocy Bibliotek” udali się, aby przygotować miejsce do spania. W przyciemnionej sali dzieci stworzyły niesamowitą opowieść rozgrywającą się w krainie światła i cienia. Za podświetlonym kawałkiem tkaniny zaprezentowały morskie stwory. Emocje zaczęły opadać dopiero około północy, kiedy wszyscy rozpoczęli przygotowania do snu. Po porannym przebudzeniu i śniadaniu odżyły wrażenia, a uśmiechy dzieci były dla nas największą nagrodą i motywacją do organizacji kolejnych edycji „Nocy Bibliotek”.

Kierownik Filii nr 6 w Ciągowicach Aleksandra Gładki dziękuje pani Małgorzacie Janus za opiekę nad dziećmi podczas trwania „Nocy Bibliotek” oraz udostępnienie budynku szkoły do przeprowadzenia akcji.

Już dziś zapraszamy na kolejną „Noc Bibliotek” pełną wrażeń i

… CZYTAJCIE W DZIEŃ I W NOCY!

„Noc Bibliotek”

nb_2018_logo_0

PROGRAM „NOCY BIBLIOTEK”

Start: 8 czerwiec 2018 r.; godz. 18:00

Miejsce: Filia nr 6 w Ciągowicach (budynek szkoły), ul. Zwycięstwa 72, 42-450 Ciągowice

 1. „Literackie podchody” – gra terenowa (miejsce: najbliższa okolica szkoły tj. plac zabaw, a w przypadku złych warunków atmosferycznych budynek szkoły);
 2. „Koło Fortuny” – turniej z Niepodległością w tle (miejsce: biblioteka lub w plenerze w trakcie pieczenia prażonek);
 3. „Kociołek Czarownicy” – wspólne prażonki (w przypadku złych warunków atmosferycznych zapewniony będzie posiłek przygotowywany w kuchni);
 4. „Ruchome obrazki” – warsztaty tworzenia animacji poklatkowej na tablecie (miejsce: biblioteka);
 5. „(S)twory w bibliotece” – warsztaty teatru cieni (miejsce: biblioteka);
 6. „Bajki retro na dobranoc” – wieczorna projekcja bajek z rzutnika (miejsce: k. III).
 7. Cisza nocna:-) (miejsce kl. III)
 8. Wspólne śniadanie (około godz. 8:00)
 9. Odbiór dzieci przez rodziców (godz. 8:30-9:00)

regulamin nocy bibliotek

 • 01.06.-29.06. – Wystawa Sekcji Plastycznej UTW w Łazach;
 • 01.06.-18.06. – Wystawa prac plastycznych dzieci uczestniczących w warsztatach plastycznych w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach;
 • 19.06.-30.06. – pokonkursowa wystawa prac plastycznych „W dzień i w nocy bez przemocy”;
 • 05.06. – Kurs komputerowy dla osób 50+ Polska Cyfrowa Równych Szans, Czytelnia Internetowa, godz. 11:00;
 • 08.06.-09.06. – „Noc Bibliotek” - wieczorno-nocna akcja promująca czytanie i biblioteki; Filia nr 6 w Ciągowicach, od godz. 18:00;
 • 08.06.-09.06. – „Noc Bibliotek” - wieczorno-nocna akcja promująca czytanie i biblioteki; Filia nr 1 w Niegowonicach, od godz. 20:00;
 • 12.06. – Kurs komputerowy dla osób 50+ Polska Cyfrowa Równych Szans, Czytelnia Internetowa, godz. 11:00;
 • 13.06. – Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke dla uczniów klas III szkół podstawowych, godz. 11:30;
 • 14.06. – „Odjazdowy Bibliotekarz” - rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników, pasjonatów książek i rowerów, start: godz. 11:00;
 • 18.06. – „W dzień i w nocy bez przemocy” – pokonkursowa wystawa prac plastycznych;
 • 19.06. – Kurs komputerowy dla osób 50+ Polska Cyfrowa Równych Szans, Czytelnia Internetowa, godz. 11:00;
 • 25.06. – Wakacje w Bibliotece ’2018 – SZCZEGÓŁY;
 • 26.06. – Kurs komputerowy dla osób 50+ Polska Cyfrowa Równych Szans, Czytelnia Internetowa, godz. 11:00;
 • 27.06. – Spotkanie z cyklu „Znane i nieznane losy bliskich”, godz. 16:00;
 • 28.06. – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmowa o książce Reyes Monforte „Rosyjska namiętność”, godz. 15:00.

Wielką gratką dla dzieci i młodzieży rozpoczęły się 24 maja br. 5. Łazowskie Prezentacje Biblioteczne. Tradycyjnie Organizator zapewnił mieszkańcom wiele możliwości do wspólnego, kreatywnego spędzenia czasu i wyboru książkowego prezentu, chociażby z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.

???????????

Wyjątkowo dużo wyobraźni przydało się każdemu młodemu fanowi komiksu na warsztatach z Szymonem Telukiem – rysownikiem, karykaturzystą, współtwórcą znanej postaci Kapitana Niepalnego. Spotkanie podzielone na dwa bloki tematyczne rozpoczęły warsztaty pn. „Kreacja bohatera fikcyjnego”. W trakcie zajęć dzieci nauczyły się jak projektować własnych bohaterów i tworzyć scenariusze. Rysownik w kilka sekund z prostego przedmiotu, zwyczajnej białej kartki, stworzył ożywioną postać komiksu, której nadano imię Kartek. I tak naszemu Kartkowi zafundowaliśmy wiele przygód „komiksowy bohater zwiewa przez biblioteczne okno i wpada do fontanny, gdzie wir wsysa go w rurę. Płynie kilka dni kanałami, aż wypływa w kolejnej fontannie, tym razem w innym mieście. Z fontanny porywa go ptaszysko i zanosi do gniazda, z którego po burzliwych kłótniach o dżdżownicę wyfruwa na ruchliwą ulicę. Tam porozjeżdżany przez pędzące samochody przylepia się w końcu do opony i od tej pory przemierza świat w poszukiwaniu kolejnych przygód…”.

Niemożliwe? A jednak. W komiksie wszystko jest możliwe. Poszukując inspiracji do swoich historyjek i rysunków można wzorować się na literaturze. Zanim zaczniemy swoją przygodę z komiksem warto sięgnąć i przeczytać chociażby „Hobbita”, „Niekończącą się historię”, czy „Opowieści o pilocie Pirxie”. Komiksowy bohater może być wszystkim: rośliną, hybrydą, cyborgiem, zwierzęciem, człowiekiem… Za pośrednictwem odpowiedniej mimiki, dodania takich elementów jak nogi i ręce ożywić można wszystko: książkę, paczkę chipsów, plamę atramentu czy zwykłą kartkę papieru. Wymyślonej postaci musimy dostarczyć przygód, które pokocha czytelnik i co ważniejsze każdy bohater, oprócz ciekawej osobowości i charakterystycznej cechy odróżniającej go od innych, musi do czegoś dążyć.

Podczas drugiego bloku tematycznego pn. „Jak stworzyć krótki komiks” uczestnicy warsztatów poznali techniki zawodowych rysowników komiksu i nauczyli się je stosować w praktyce. Po części teoretycznej, w której prowadzący nawiązał do popularnych „Fistaszków” i języka komiksu – dymków i onomatopei, przyszedł czas na tworzenie własnych pasków komiksowych. Jak się okazuje, stworzenie 3 kadrowego paska komiksowego nie jest sztuką prostą. Cała zabawa polega na „upolowaniu obrazów z wyobraźni” i przelaniu ich za pomocą ciągu rysunków na papier w taki sposób, by zapewnić czytelnikowi dobrą dawkę emocji i humoru.

« Starsze wpisy