Autor: bogusia

Aktualnie przeglądasz wpisy bogusia.

Życzenia świąteczne

wesołych świąt! mała

Ile kresek narysować, żeby ręka „słuchała” rysownika i później stworzyła ciekawego humanoida? Hmmm…
Warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury – spotkanie 3, prowadzący: Szymon Teluk

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
mkidn_01_cmyk

5 kwietnia br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbył się wernisaż wystawy „Malarstwo i rysunek” Sylwii Piwowarskiej-Kałużny. O klimat wernisażu zadbała córka twórczyni prac wystawy Zuzanna, która otworzyła go lirycznym utworem muzycznym, wprowadzając spokojną atmosferę sprzyjającą obcowaniu ze sztuką.


Pani Sylwia studiowała architekturę na Politechnice Wrocławskiej oraz Reklamę Handlową. Zajmuje się rysunkiem, akwarelą, suchą pastelą a także mało znaną w Polsce techniką scratchboardu. Jest uczestniczką wystaw zbiorowych i indywidualnych. Z jeździectwem związana jest od zawsze, również zawodowo. Prywatnie posiada siwego araba o imieniu Lekter.
Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć wiele portretów koni ze stadniny w Udorzu a także prace z elementami architektury, m.in. Królewską Wieżę Ciśnień w Łazach. Wśród prezentowanych prac znalazły się również portrety innych zwierząt oraz ilustracje do książki pasjonatów jeździectwa.
Najwięcej osób skupiło się wokół prac wykonywanych techniką scratchboard, czyli gratografii. Polega ona na wydobywaniu ostrym narzędziem warstwy glinki spod warstwy tuszu. Materiałem jest tu zazwyczaj deska lub gruby karton pokryty warstwą glinki kaolinowej oraz cieniutką warstwą tuszu.
Wszyscy zgromadzeni docenili niewiarygodną precyzję i dokładność wykonania wystawionych prac, oceniając, iż wyglądają one jak fotografie, a nie malowane bądź wyryte obrazy.
Wystawa „Malarstwo i rysunek” prezentowana jest w Galerii na Piętrze Biblioteki Publicznej w Łazach w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

27 marca 2019 r. odbyło się dziewiąte spotkanie z cyklu „Znane i nieznane losy bliskich”. Prowadzony w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach projekt, którego założeniem jest odkrywanie ciekawych rodzinnych historii, po raz kolejny umożliwił odsłonienie losów mieszkańców gminy. Spotkanie poświęcono zbliżającej się 75. rocznicy tragicznego Wielkiego Piątku w Niegowonicach i Grabowej. W jego trakcie wykorzystano relacje mieszkańców zgromadzone w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej, którzy bardzo dokładnie zapamiętali tamten dzień. Przybliżyły one grozę i strach pamiętnego dnia, w którym Niemcy zastrzelili 13 mieszkańców naszej gminy. Zgodnie z relacjami w Wielki Piątek 7 kwietnia 1944 roku oddziały gestapo i żandarmerii otoczyły wsie Niegowonice i Grabowę. Ich mieszkańcy po okazaniu dokumentów tożsamości zgromadzeni zostali w stodołach. Mężczyzn oddzielano od kobiet i dzieci. Wszyscy byli przerażeni, wiedząc że grozi im śmierć, modlili się, kobiety płakały. W tym czasie Niemcy przeszukiwali zabudowania mieszkalne i gospodarcze, nie omijając miejscowej świątyni. Na wieży kościelnej ukryci byli wówczas mężczyźni zaangażowani w działalność konspiracyjną, Niemcy nie przeszukali tego miejsca dzięki proboszczowi Teofilowi Banachowi, który odwiódł ich od zamiaru, ręcząc kapłańskim słowem. W wyniku akcji w Niegowonicach zastrzelonych zostało 6 mężczyzn i jedna kobieta, a w Grabowej 6 mężczyzn. Do mieszkańców przemówił dowódca akcji i szef zawierciańskiego Gestapo Rothe. Powiedział, że akcja była skierowana przeciw mieszkańcom w odwecie za akcję partyzancką przeprowadzoną w niedzielę palmową. Po ogłoszeniu komunikatu wszystkim nakazano udać się do domów, a ciała ofiar obławy przewieziono na cmentarz do Łaz i pochowano we wspólnej mogile.
W miejscowej tradycji dzień 7 kwietnia 1944 roku nazwano Krwawym Wielkim Piątkiem.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z pierwszych i drugich warsztatów komiksu, ilustracji i karykatury w ramach projektu „Z komiksami między regałami”. Prowadzący: Szymon Teluk.
WARSZTATY KOMIKSU I ILUSTRACJI – SPOTKANIE I (28.03.2019)

WARSZTATY KOMIKSU I ILUSTRACJI – SPOTKANIE II (02.04.2019)

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
mkidn_01_cmyk

„Czym byłoby życie bez nadziei? Iskrą odrywającą się od rozpalonego węgla i gasnącą natychmiast” – to jeden z cytatów, który wprowadził 28 marca 2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach w spotkanie z twórczością Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „ Nie można żyć bez nadziei”.

???????????Gustaw Herling-Grudziński urodził się w 1919 roku w Kielcach, zmarł w 2000 roku w Neapolu. Ten polski pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, współtwórca „Kultury” paryskiej żołnierz, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej literatury na emigracji. W związku z tym oraz 100. rocznicą urodzin wybitnego twórcy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Podczas spotkania „Nie można żyć bez nadziei” przytoczono m.in. fragmenty jego najważniejszego dzieła – „Innego świata” wydanego w 1951 r. w Londynie, w którym odzwierciedlenie znalazły dramatyczne przeżycia z okresu pobytu autora w łagrze na Dalekiej Północy. Grudziński pisze tu: „Dobrze jest mówić o nadziei tym, którzy oczekują czegoś od przyszłości; ale jak natchnąć nią człowieka zbyt słabego, aby położyć kres swoim cierpieniom własną ręką?”. Pokazuje obraz ludzi złamanych życiem, których nadzieją staje się śmierć. Zwraca też uwagę jak jasnym promieniem może być w czasie totalnego zwątpienia i braku jakiejkolwiek perspektywy wiara niezależna od okoliczności, przełamująca klęskę życia oraz nawet mroczna literatura zwracająca ziarnko wolności. Pozwala śledzić zapis życia na „nieludzkiej ziemi”.
Uczestnicy spotkania, śledząc koleje życia autora, czytali także fragmenty jego opowiadań, przeplatając je sentencjami o nadziei – oczekiwaniu dobra, ufności, że się ono spełni. Teksty przepełnione dramatycznymi wydarzeniami i doświadczeniami ukazywały świat trudny, mroczny, jednak nieustannie zwracały uwagę, jak ważna dla przetrwania jest wiara i przeświadczenie, że jest szansa, by nadszedł moment, w którym zakończy się to, co złe.

« Starsze wpisy