Autor: bogusia

Aktualnie przeglądasz wpisy bogusia.

Dni skandynawskie ’2019 w Łazach

Dni skanydnawskie 2019(2)Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach zaprasza na DNI SKANDYNAWSKIE ’2019 w Łazach.

W programie:
- Stavanger – przystań sztuki & port przemysłu – wystawa fotograficzna ze zbiorów Andrzeja Kudeli
- 22.10.2019 Na tropie tajemnic – spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Wójcikiem, godz. 9:00
- 14-16.10.2019 Zasmakuj w Skandynawii – akcja popularyzująca kulturę skandynawską: Fakty czy mity? – spróbuj ciasteczek pepparkakor i odkryj ciekawostki mieszkańców Północy.

Strzelec 63 Pułku Ułanów Śląskich w Tarnowskich Górach Piotr Karbownik z Niegowonic. Zginął w kampanii wrześniowej 1939 roku. Zdjęcie udostepniła Urszula Osikowicz

25 września 2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się spotkanie z cyklu „Znane i nieznane bliskich” pt. „Żołnierze Kampanii Wrześniowej 1939 roku z terenu gminy Łazy”. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać relacji mieszkańców z terenu gminy Łazy, którzy wspominali dzień wybuchu II wojny światowej. Zapadł on tak głęboko w pamięci, że opowiadano, szczegółowo odzwierciedlając poszczególne wydarzenia czasu wojny.
Uczestnicy spotkania wysłuchali dwóch wypowiedzi, z których dowiedzieli się kiedy wkroczyli, z której strony i w którym kierunku udawali się żołnierze niemieccy po przekroczeniu granic Polski. Odsłuchano także relacje mieszkanek Niegowonic, wspominających czas spalenia Niegowonic oraz okres mobilizacji mężczyzn do jednostek Wojska Polskiego, przywołujących datę 24 sierpnia jako dzień, w którym otrzymywali oni karty mobilizacyjne.
Trudy drogi do wojska opisał we wspomnieniach młody mieszkaniec Rokitna Szlacheckiego. W 1939 roku chciał on dołączyć do obrony kraju mimo nieposiadania karty mobilizacyjnej.
Poruszenie wywołało nagranie przedstawiające czas wojny w oczach dziecka. Podczas gdy dorośli skupiali się na poszczególnych wydarzeniach dotyczących społeczności lokalnej, w dziecięcą pamięć najbardziej wpisał się obraz dziadka jako ostoi bezpieczeństwa – człowieka, który przygotowywał dla całej rodziny miejsce schronienia, zabezpieczając okna i drzwi prowadzące do domowych piwnic, aby utworzyć małą rodzinną cichą przystań stanowiącą miejsce ucieczki przed Niemcami.
Uczestnicy spotkania wysłuchali również relacji córki kolejarza, który prowadził pociąg ewakuacyjny z kolejarzami i ich rodzinami z Łaz, wspominającej, że zaplanowana podróż nie trwała zbyt długo, gdyż pociąg został zbombardowany w okolicach Jędrzejowa.
W trakcie spotkania odczytane były także fragmenty relacji żołnierzy, którzy uczestniczyli w walkach obronnych, zaprezentowano też fotografie żołnierzy z lat 30. XX wieku z polskich jednostek i sylwetki osób, których relacje znajdują się w zbiorach Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej w Łazach.
Fotografia: Strzelec 63 Pułku Ułanów Śląskich w  Tarnowskich Górach Piotr Karbownik z Niegowonic. Zginął w kampanii wrześniowej 1939 roku. Zdjęcie udostępniła Urszula Osikowicz.

Czas „Komiksowych (R)ewolucji”

DSC_0186Tworzenie komiksu bywa serią testów kreatywności, sztuką łączenia czasu, przestrzeni i emocji, sposobem wyrazu, w którym obraz staje się partnerem słowa. Przygotowywanie komiksowego obrazka bywa także wielkim zamieszaniem rozwijającym umiejętność współpracy, szczególnie gdy przy wspólnym stole tworzy 20 twórców w wieku 7-16 lat, mających głowy pełne pomysłów i własne plany ich realizacji.
24 września 2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbył się wernisaż wystawy „Komiksowe (R)ewolucje”, stanowiący podsumowanie projektu „Z komiksami między regałami”, dzięki któremu młodzież i bibliotekarze przekonali się o sile połączenia słowa pisanego i rysunku.


Wernisaż poprzedziła prezentacja przygotowana przez koordynatorkę projektu Bogusławę Serzysko. Kolejne slajdy pozwoliły zgromadzonym dowiedzieć się jak przebiegały i na czym polegały działania projektowe. Założeniem było wykorzystanie w pracy z dziećmi i młodzieżą techniki komiksu jako szczególnej formy powiązania rysunku i tekstu literackiego, wzbudzenie aktywności i kreatywności, która zaowocuje ciekawym  materiałem promocyjnym biblioteki jako miejsca przyjaznego nie tylko czytaniu, ale i tworzeniu.
Tak dwudziestu fantastycznych młodych twórców – uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach oraz wychowanków Świetlicy Środowiskowej „Stokrotka” w Łazach wzięło udział w serii warsztatów komiksu i ilustracji, ćwicząc umiejętności plastyczne i literackie. Dowiedzieli się jak wizualnie ujmować myśli, dźwięki i akcję, rozwijając wyobraźnię i kreatywność. Zgromadzone podczas warsztatów prace posłużyły do przygotowania szczególnego materiału promocyjnego Biblioteki, jako miejsca przyjaznego nie tylko czytaniu, ale i rozwijaniu pasji oraz nowych umiejętności: papierowych toreb i serii zakładek do książek opatrzonych komiksowymi rysunkami dzieci i młodzieży. W dniu poprzedzającym wernisaż uczestnicy projektu zorganizowali akcję rozdawania zakładek mieszkańcom gminy, zachęcając do obejrzenia wystawy prezentowanej w Galerii na Piętrze Biblioteki Publicznej w Łazach.
W wernisażu „Komiksowych (R)ewolucji” obok uczestników projektu wzięli udział ich najbliżsi oraz gość specjalny – prowadzący kilka miesięcy wcześniej warsztaty Szymon Teluk, rysownik, karykaturzysta, malarz i autor komiksu, wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu. Jego obecność i życzenia, aby wszyscy uczestnicy znajdowali czas i nadal rozwijali swoje rysownicze talenty wywołały niemały entuzjazm. Sama wystawa, pełna historii zamkniętych w ramkach jest esencją i małym warsztatowym przewodnikiem. Można na niej zobaczyć wiele komiksowych pasków, rysunków satyrycznych wypełnionych emocjami zamkniętymi w dymkach, prac obrazujących humanoidy oraz różnego rodzaju perspektywy, gdzie czerni i bieli towarzyszy czasem kolor, a także małą galerię twórców, na którą składają się ich karykatury przygotowane przez prowadzącego warsztaty.

Wystawa prezentowana będzie w Bibliotece do końca października br. Serdecznie zapraszamy do oglądania.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
mkidn_01_cmyk

Kino w bibliotece – październik

KINO dzieci 10 KINO dorosli 10

W Bibliotece – październik

 • 01-31.10. – Wystawa „Żołnierze Kampanii Wrześniowej 1939 roku z terenu gminy Łazy;
 • 01-31.10. – wystawa „Komiksowe (R)ewolucje”;
 • 01.10. – Kurs komputerowy w ramach projektu „Śląska Akademia Senior@”, grupa I: godz. 10:30, grupa II: godz. 14:00;
 • 01.10. – „Kino w Bibliotece” – seans dla dzieci, godz. 15:30;
 • 01.10. – „W żołnierskim mundurze ’39″ – lekcja żywej historii, SP nr 3 w Łazach godz. 11:45;
 • 02.10. – „Kino w Bibliotece” – seans dla dorosłych, godz. 15:00;
 • 02.10. – „W żołnierskim mundurze ’39″ – lekcja żywej historii, SP im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej godz. 10:30;
 • 04.10. – „Noc Bibliotek” – wieczorno-nocna akcja promująca czytanie i biblioteki; Filia nr 6 w Ciągowicach, od godz. 17:00;
 • 04.10. – Kurs komputerowy w ramach projektu „Śląska Akademia Senior@”, grupa I: godz. 10:30, grupa II: godz. 14:00;
 • 08.10. – Kurs komputerowy w ramach projektu „Śląska Akademia Senior@”, grupa I: godz. 10:30, grupa II: godz. 14:00;
 • 11.10. – Kurs komputerowy w ramach projektu „Śląska Akademia Senior@”, grupa I: godz. 10:30, grupa II: godz. 14:00;
 • 14-25.10. – „Dni Skandynawskie ’2018 w Łazach;
 • 14.10. – Kurs komputerowy w ramach projektu „Śląska Akademia Senior@”, grupa I: godz. 10:30, grupa II: godz. 14:00;
 • 15.10. – Kurs komputerowy w ramach projektu „Śląska Akademia Senior@”, grupa I: godz. 10:30, grupa II: godz. 14:00;
 • 17.10. – spotkanie autorskie z Pawłem Kopijerem, sala MOK godz. 12:00;
 • 21.10. – spotkanie autorskie z Marcinem Bruchnalskim, ilustratorem czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”, godz. 9:30;
 • 22.10. – Kurs komputerowy w ramach projektu „Śląska Akademia Senior@”, grupa I: godz. 10:30, grupa II: godz. 14:00;
 • 23.10. – Jesienne bukiety – warsztaty kreatywne, godz. 9:00;
 • 24.10. – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmowa o książce „100 dni szczęścia” Evy Woods, godz. 15:00;
  25.10. – Kurs komputerowy w ramach projektu „Śląska Akademia Senior@”, grupa I: godz. 10:30, grupa II: godz. 14:00;
 • 29.10. – Kurs komputerowy w ramach projektu „Śląska Akademia Senior@”, grupa I: godz. 10:30, grupa II: godz. 14:00;
 • 30.10. – spotkanie z cyklu „Znane i nieznane losy bliskich”, godz. 16:00.

8 nowel Narodowego Czytania…

Tegoroczna ósma odsłona Narodowego Czytania miała niezwykły charakter. Decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polski w tym roku mieliśmy przyjemność wspólnego odczytania fragmentów polskich nowel. Spośród ponad stu propozycji przesłanych do Kancelarii Prezydenta wybrano osiem reprezentatywnych tytułów „których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.” Dzieła autorstwa Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego wybrzmiały w wielu miejscach Polski, również w Łazach.


W tym roku Biblioteka Publiczna zaprosiła do wspólnej lektury młodzież z Gminy Łazy. Pogoda sprzyjała więc i tym razem udało się zebrać tak czytających, jak i słuchających na placu przy fontannie. Całość akcji została poprzedzona krótkim merytorycznym wprowadzeniem dokonanym przez Panią Dyrektor Biblioteki Publicznej Elżbietę Gradzik oraz pracowników: Annę Wilczok i Halinę Kudelę. Następnie odbyły się kolejne czytelnicze prezentacje uczestników akcji. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łazach poprzez odczytanie fragmentu Sachem H. Sienkiewicza wprowadzili słuchaczy w nastrój indiańskiej kultury. Ich ciekawej prezentacji utworu  dopełniła charakteryzacja: kolorowe buzie, pióropusze, plecione warkocze w pełni oddały klimat losów indiańskiej osady. Młodzież z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Grabowej i druga grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Łazach podjęła próbę wprowadzenia słuchaczy poprzez słowa, w przestrzeń wzruszających dźwięków. Słuchając interpretacji Katarynki B. Prusa uczniów z Grabowej odnosiło się wrażenie uczestnictwa w przedstawieniu teatralnym. Dzieci wykorzystały rekwizyty i fantastycznie odegrały role bohaterów noweli. Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łazach dopełnili swój występ muzyką. Amelia Filipczak stworzyła dla swoich czytających kolegów muzyczne tło grając na keyboardzie. Szkoła Podstawowa nr 3 w Łazach zaprezentowała fragment utworu E. Orzeszkowej Dobra Pani. Uczniom znakomicie udało się oddać przesłanie noweli, która obnaża powierzchowność i fałsz realizacji pozytywistycznego hasła filantropii i dobroduszności. Zachwycili także uczniowie Zespołu Szkół im. Prof. Romana Gostkowskiego w Łazach. Wybierając fragment opowiadania Mój ojciec wstępuje do Strażaków przenieśli słuchaczy w świat wrażeń i emocji tak charakterystycznych w prozie B. Schulza. Swoimi  talentami pochwaliły się także uczennice Szkoły Podstawowej w Niegowonicach. Przygotowały one trzy fragmenty nowel autorstwa  M. Konopnickiej, S. Żeromskiego i H. Sienkiewicza, w które znakomicie udało się wpleść element muzyczny. Antonina Karbownik grając na flecie poprzecznym stworzyła niezwykle liryczny nastrój. Serdeczne podziękowania składamy nauczycielom, którzy w tak krótkim czasie przygotowali uczniów, a byli to: p. Renata Jakóbczyk, p. Joanna Juśko, p. Agnieszka Gajda, p. Katarzyna Grzebieluch, p. Małgorzata Rzepecka-Jach, p. Anna Słuja-Kropiewnicka, p. Ewa Kawałek, p. Jolanta Czaja, p. Edyta Gądek, p. Monika Szubert. Wyrazy uznania należą się także członkiniom Dyskusyjnego Klubu Książki pani Meli Gawor i Lidii Szkleniarz, które także wzięły udział w akacji i podzieliły się z nami fragmentem utworu Dym M. Konopnickiej.

Jak co roku przyniesione przez uczestników akcji egzemplarze lektur zostały opieczętowane okolicznościową pieczęcią, zostały rozdane specjalne zakładki i powstało mnóstwo zdjęć. Współtworzenie akcji, która popularyzuje czytelnictwo stało się okazją do poznania różnych odsłon bogactwa treści dzieł należących do kanonu literatury, uczestnikom pozwoliło zjednoczyć i zespolić się wokół wspólnych celów i uniwersalnych wartości oraz dało możliwość krótkiej refleksji nad życiem, przemijaniem i kształtem człowieka.

« Starsze wpisy