Autor: bogusia

Aktualnie przeglądasz wpisy bogusia.

Ranking Bibliotek 2019

thumb_920x518_ed9366acfac10acb1bccf9cfdcd1c0f11574848470Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach w rankingu Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej” na najlepiej prowadzone przez samorządy biblioteki publiczne w Polsce w 2019 roku wśród 754 instytucji zajęła 70 miejsce, w gronie bibliotek województwa śląskiego – 5 miejsce.  

Ranking Bibliotek tworzony jest przez Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita” od 2011 roku. Jego ideą przewodnią jest chęć wskazania i opisania gmin, które wykazują szczególną dbałość o rozwijanie czytelnictwa, aktywności społecznych i przekształcają biblioteki w ośrodki służące tym celom. Ranking powstaje dzięki odpowiedziom na podstawie ankiet rozsyłanych do wszystkich 2300 bibliotek w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miastach (z wykluczeniem miast wojewódzkich) oraz na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego. Ocenianych jest wiele parametrów: od wielkości księgozbioru, poprzez liczbę uczestników, zręczność aktywizowania społeczności lokalnej, powierzchnię biblioteki, wydatki samorządu na utrzymanie placówki po umiejętność sięgania po środki pozabudżetowe.
Organizatorzy po raz dziewiąty nagrodzili samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy, wyłaniając najlepiej prowadzone i pracujące biblioteki. Docenieni zostali ci, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie społeczności lokalnej łatwego i bezpłatnego dostępu do wiedzy, kultury i nowych mediów. Tegorocznym liderem została Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, a za nią uplasowały się: Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach w skali ogólnopolskiej zajęła 70 miejsce, co dało 5 miejsce na Śląsku (za Cieszynem, Raciborzem, Bestwiną i Wisłą) i pierwsze w powiecie zawierciańskim. Jako instytucja wspierana przez samorząd, w której z jednej strony pielęgnuje się tradycje, a z drugiej poszukuje innowacyjnych elementów oferty kulturalno-edukacyjnej, będąc miejscem aktywizacji kulturalnej, przewodzimy w powiecie i znajdujemy się w czołówce województwa.

Instytut-Książki-logorz-logo-srednie-0-647x300

„Komu potrzebna poezja?” Takie pytanie stawia Maria Płatek w swoim dziesiątym, jubileuszowym tomiku poezji zatytułowanym Szukanie kolorów. 5 grudnia w Bibliotece Publicznej w ramach Kawiarenki Literackiej odbyło się spotkanie autorskie z Marią Płatek – postacią nietuzinkową, która swoją wrażliwość i estetykę realizuje nie tylko poprzez słowo, ale także w sztuce malarskiej. Jej twórczość doceniona została w kraju ale także za granicą; jej obrazy, pejzaże zawędrowały do Niemiec, Francji czy Australii.

Jednak tegoroczne spotkanie dotyczyło twórczości poetyckiej. Pani Maria odczytała kilka utworów z najnowszego tomiku, ale także podzieliła się z publicznością utworem najnowszym dotąd niepublikowanym. Opowiedziała o swoich inspiracjach, wspomnieniach, radościach i troskach. Osoby uczestniczące w spotkaniu, jej przyjaciele i znajomi chętnie odczytali kilka wierszy i ich fragmentów, które stawały się zalążkami wielu ciekawych dyskusji. Jednym z podjętych tematów był właśnie problem roli poezji w życiu współczesnego, zabieganego człowieka. Czy potrzebna jest dziś poezja, a jeśli tak to komu i w jakim celu?
Jak się okazało, choć niepraktyczna i mało funkcjonalna, to poezja właśnie skupiła w tym dniu wielu koneserów, tych dużych, ale także i tych małych. Grudniowe spotkanie trwale zapisze się w pamięci samej poetki i gości, bowiem zostało uświetnione o występy artystyczne, wzbogacone piosenką, muzyką, a nawet tańcem. Uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Niegowonicach wraz z wychowawcą Panią Jolantą Pater przygotowali niespodziankę dla artystki. Podjęli się próby recytacji wierszy dotyczących pór roku i próba ta okazała się jak najbardziej udana. Dodatkowo na dzień przed wizytą Świętego Mikołaja dzieci zaśpiewały świąteczną piosenkę, wzbogaconą układem tanecznym. Wystąpiła również Patrycja Gotfryd, mieszkanka Gminy Łazy, wykonując na gitarze aranżację muzyczną wyśpiewała kilka wierszy pani Marii, wzruszając tym samym wielu gości – również samą poetkę. Brzmieniom gitary współtowarzyszył dźwięk skrzypiec. Pan Andrzej Gębczyński stworzył wyjątkowe tło muzyczne, na instrumencie wykonanym własnoręcznie. Na koniec, co było niespodzianką dla wszystkich zaproszonych gości, Bibliotekę odwiedził Święty Mikołaj. Z całym koszykiem prezentów stanowił niebywałą atrakcję tego tak magicznego popołudnia. Atmosfera spotkania była niebywale ciepła, choć za oknem pejzaż już zimowy, a wspólne spotkanie zorganizowane wokół wierszy pozwoliło na odrobinę wytchnienia i refleksji.
Komu zatem potrzebna poezja? Wszystkim odpowiada nam Maria Płatek – a szczególnie tym „umiejącym kochać, myślącym z wyobraźnią. Potrzebna jak wisienka na torcie”.

Spotkanie DKK – grudzień

DKK grudzień 2019

O pokoleniach kolejarzy…

27 listopada 2019 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w  Łazach odbyło się piętnaste spotkanie z cyklu „Znane i nieznane losy bliskich”. Jako że dwa dni wcześniej przypadało Święto Kolejarza – dzień ważny dla pracowników i sympatyków kolei, nie sposób było zapomnieć o nim w Łazach, miejscu z bogatymi kolejarskimi tradycjami. Tematem wiodącym spotkania były rozmowy o  pokoleniach kolejarzy.


Ku radości emerytowanych kolejarzy uczestniczących w spotkaniu w Bibliotece pojawił się dawny naczelnik stacji Łazy Jan Grabania. Jego obecność sprawiła, że odżyły wspomnienia dotyczące przebudowy stacji rozrządowej i zapanował gwar, w którym przywoływano kolejne ciekawe postaci zapamiętane w środowisku kolejarskim. Wspomniano też i uczczono minutą ciszy kolejarzy, którzy odeszli w mijającym roku.
Prowadząca spotkanie Beata Kuc przygotowała na okoliczność spotkania materiał archiwalny związany z koleją: fotografie przedstawiające kolejarzy, obiekty kolejowe i tabor kolejowy na przestrzeni lat. Dzięki temu i uprzejmości jednego z pracowników budynku administracji PKP, który ocalił fotografie z lat 80. XX wieku, uczestnicy spotkania mieli okazję poruszyć zakamarki pamięci, wspominając nie tylko obiekty, ale przede wszystkim ludzi – mieszkańców terenu gminy pracujących na kolei.
W bieżącym roku o ciekawy materiał dokumentacyjny wzbogacone zostało Cyfrowe Archiwum Biblioteki w Łazach. Stało się to za sprawą Stanisława Kozika, który z wyjątkową szczegółowością omówił budowę i obsługę Parowozu Ty45, a także wszystkie elementy jego wnętrza, tak, by żadna dźwignia i śruba nie była materiałem do domysłów odwiedzających.
Po raz kolejny okazało się, że słowo słowa „kolej” i „kolejarz” to nie tylko żelazo i pracownik, a lata pasji pozostającej w sferze żywego zainteresowania nawet po przejściu na emeryturę. To wspomnienia i chwile obecne znaczone odnawianymi szlakami, śledzeniem rozwoju kolejnictwa , obrazami rozkładów i dni pracy w zawodzie.

Książkowe podróże

20191119_103809 - KopiaKsiążki podróżniczki wyruszają na czytelnicze wyprawy z czterech miejsc: Parku Wodnego Jura, budynku Dworca kolejowego w Łazach, Przychodni Promed i Przychodni Medicus.
Co mówi każda z nich?
„Weź mnie ze sobą i przeczytaj, a potem oddaj lub wymień na inną. Jeśli masz w domu książkę, która jest Ci zbędna, przynieś ją, aby mogła podróżować z innymi osobami. Ta półka to miejsce dla niej! A ta akcja ma tylko 5 zasad: WEŹ, PRZECZYTAJ, ODDAJ, WYMIEŃ, PRZYNIEŚ!
I… ciesz się czytaniem z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Łazach!

W Bibliotece – grudzień

  • 01-31.12. – wystawa „Komiksowe (R)ewolucje”;
  • 01-31.12. – wystawa malarstwa Urszuli Rzepeckiej;
  • 03.12.  – podsumowanie i zakończenie kursu komputerowego w ramach projektu „Śląska Akademia Senior@”;
  • 03.12.  – „Spotkania ze sztuką X muzy” - spotkanie dla dzieci, godz. 15:30;
  • 04.12. – „Spotkania ze sztuką X muzy” - spotkanie dla dorosłych, godz. 15:00;
  • 05.12. – spotkanie autorskie i promocja tomiku poezji „Szukanie kolorów” Marii Płatek, godz. 14:00;
  • 11.12. – warsztaty zdobienia świeczek techniką decoupage, godz. 9:00;
  • 12.12. – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmowa o książce „Odroczone nadzieje” Anety Krasińskiej, godz. 15:00.
  • 13.12. – „Święta, święta…” – zajęcia kreatywne w SP nr 3 w Łazach, godz. 13:00;

« Starsze wpisy