Autor: bogusia

Aktualnie przeglądasz wpisy bogusia.

7 grudnia 2018 r. w Czytelni Biblioteki w Łazach odbyły się 2 zajęcia w ramach projektu „Śląska Akademia Senior@”, do którego przystąpiła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach.


Celem projektu jest aktywizacja osób powyżej 65. roku życia w obszarze kompetencji cyfrowych poprzez działania szkoleniowe oraz animacyjne. Efektem realizowanych zajęć ma być włączenie seniorów w budowę społeczeństwa informacyjnego w Polsce, rozwój funkcjonalnych kompetencji cyfrowych i umiejętności korzystania z IT w codziennym życiu. Szkolenia prowadzi trener, który umożliwi każdemu uczestnikowi projektu nabycie praktycznych umiejętności obsługi Internetu, komputera, telefonu, tabletu i innych urządzeń IT. Pod jego okiem seniorzy będą kształtować kompetencje pomocne w życiu codziennym: nauczą się komunikacji online, nabędą lub pogłębią kompetencje cyfrowe, np. w zakresie fotografii cyfrowej czy blogosfery.
Standardowe szkolenie obejmuje 60 godzin zajęć, a w jego pierwszej edycji bierze udział 20 seniorów z Gminy Łazy.

Już po raz kolejny Filia Biblioteczna  nr 1 w Niegowonicach we współpracy ze Stowarzyszeniem Wsi Niegowonice i Niegowoniczki wspólnie przygotowały warsztaty plastyczne, podczas których dzieci i młodzież wraz z rodzicami stworzyły wiele wyjątkowych kartek świątecznych. Spotkanie odbyło się w miłej i przyjemnej, rodzinnej atmosferze. W niespełna trzy godziny powstało ponad sto ręcznie zdobionych, kolorowych karetek. Należy jednak wspomnieć, iż mieszkańcy Niegowonic mają już w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie i wytrawne umiejętności.


„Kartka Bożonarodzeniowa na rzecz pacjentów hospicjum” to akcja charytatywna, do udziału której mogą włączyć się wszyscy zainteresowani, ci młodsi i ci starsi. Uzdolnienia plastyczne nie są wymagane. Tak naprawdę liczy się chęć pomocy i wspierania potrzebujących. Dochód uzyskany ze sprzedaży kartek świątecznych wspomoże pacjentów Hospicjum Cordis w Katowicach, którzy na co dzień zmagają się z chorobą, cierpieniem i samotnością.

Angażowanie się w akcje charytatywne ma szczególne znacznie zwłaszcza w okresie świątecznym, nie tylko dla samych obdarowanych, ale także dla obdarowujących. W tym roku w akację włączyły się też Filia Biblioteczna nr 3 w Chruszczobrodzie, w której kartki przygotowywali uczniowie Szkoły Podstawowej  im. Gabriela Taszyckiego w Chruszczobrodzie i licealiści z Chruszczobrodu oraz Filia nr 6 w Ciągowicach, gdzie kartki tworzyli uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ciągowicach. Serdecznie dziękujemy!

28 listopada 2018 r. w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach odbyło się szóste spotkanie z cyklu „Znane i nieznane losy bliskich”. Jako że 25 listopada w całej Polsce swoje święto obchodzili kolejarze, jego tematem przewodnim były „Wspomnienia braci kolejarskiej”.


Mieszkańcy Łaz i okolicznych miejscowości wrócili pamięcią do czasu, gdy każdego dnia służyli pasażerom i dbali o ich bezpieczeństwo. Kolejarze i pracownicy kolei wspominali zdarzenia zabawne i wypadki, rozmawiali o współpracownikach, którzy szczególnie zapadli im w pamięć.  Nie mogło również zabraknąć osób w mundurach kolejowych oraz opowieści o historii kolei. Uczestnicy spotkania przenosili się myślami do przeszłości, m.in. do roku 1945, aby wysłuchać jak wyglądała wtedy praca telegrafisty. Okazało się, że zgromadzeni w bibliotece goście, choć już nie pracują w zawodzie,  śledzą zmiany zachodzące na kolei, wiedzą o remontach dworców, szlaków kolejowych i planach uruchomienia nowych linii kolejowych. Podczas spotkania obejrzeli jedną z wirtualnych galerii Archiwów społecznych (www.archiwa.org) gromadzących i udostępniających fotografie, wspomnienia i  relacje, by ocalić osobiste historie… Tak ich oczom ukazał się tekst „Łazy położone są we wschodniej części województwa śląskiego. Swój rozwój zawdzięczają budowie Kolei Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej…” zapowiadający przygotowaną we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Łazach galerię „Kolej w Łazach…” przedstawiającą zbiór pokazujący kolejarzy w pracy i wśród społeczności lokalnej do lat 40. XX wieku. Oglądane obrazy przywołały szereg pracowniczych wspomnień wywołujących uśmiechy na twarzach i potok słów opisujących kolejarskie życie i ludzi, dla których słowo „kolej” nie wiązało się tylko z ciężką pracą i tonami żelaza, ale i z pasją oraz wzorcami porządku i dobrej organizacji…

W Bibliotece – grudzień

  • 01-31.12. – „Łazy i Łazowianie przez stulecie Niepodległej- wystawa fotograficzna;
  • 01-31.12. – „Ojcowie Niepodległości- wystawa Instytutu Pamięci Narodowej;
  • 04.12. – Kino w Bibliotece”– seans dla dzieci, godz. 15:30;
  • 05.12. – „Kodowanie na dywanie” – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Niegowonicach, godz. 9:30 (zajęcia 5 – „Matematyka na dywanie”);
  • 05.12. – „Kodowanie na dywanie” – Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Wysokiej, godz. 12:30;
  • 05.12. – Kino w Bibliotece”– seans dla dorosłych, godz. 15:00;
  • 06.12. – „Kodowanie na dywanie” – Oddział Przedszkolny przy NSP w Rokitnie Szlacheckim, godz. 9:30 (zajęcia 6 – „Z Photonem po Europie”);
  • 07.12. – Kurs komputerowy w ramach projektu „Śląska Akademia Senior@”, grupa I: godz. 8:30, grupa II: godz. 13:00;
  • 14.12. – „Prawie wszystko o ziołach” – spotkanie z Moniką Budzyńską, godz. 15:00;
  • 20.12. – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmowa o książce Tomasa Gonzaleza „Trudne światło”, godz. 14:00.

Kino w Bibliotece – repertuar

KINO — kopia(1) KINO — kopia

Znane i nieznane 28.11.2018 Zndrew Basinger

« Starsze wpisy