Autor: bogusia

Aktualnie przeglądasz wpisy bogusia.

Bezpieczne wakacje ’2019


Tegoroczne wakacje rozpoczęliśmy nad Zalewem Mitręga. Spotkanie „Bezpieczne wakacje” zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Łazach i Świetlicę Środowiskową „Stokrotka” miało w teorii jeden cel: zebrać jak najwięcej cennych informacji, o których dobrze pamiętać, aby wakacje mogły być tylko i wyłącznie przyjemnym czasem odpoczynku bez przykrych zdarzeń, na które nie potrafimy odpowiednio zareagować. W gromadzeniu ich pomógł nam druh Tomasz Męcik-Kronenberg, podpowiadając „Co zrobię gdy… (zaginę w lesie, sklepie, nieznanym mieście)?” i co robić, by… hmmm… nie zginąć. Jak wiecie teorię przyswoić najlepiej, gdy połączymy ją z praktyką i tak właśnie zrobiliśmy, paląc ogień w miejscu do tego wyznaczonym, układając planszę z podpowiedziami bezpiecznych działań, rozwiązując krzyżówkę pełną zagadkowych rymowanek, grając w piłkę i oczywiście przypominając sobie w towarzystwie goldenki Zosi, że jesteśmy świetnymi Głaskaczami, bo wakacje bezpieczne to wakacje bajeczne!

W Galerii na Piętrze Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach prezentowana jest wystawa malarstwa i rzeźby Adama Janoska, której wernisaż miał miejsce 7 czerwca br.


Adam Janoska swoją przygodę z malarstwem rozpoczął 25 lat temu. Należy do Sekcji Plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach. Jego prace były nagradzane na Juwenaliach w Warszawie. Pracuje pod kierunkiem Piotra Olbrychowskiego, nauczyciela, absolwenta WSP w Instytucie Sztuk Plastycznych w Częstochowie, czerpiąc z jego fachowej wiedzy i umiejętności. Tematyka i motywy prezentowanych prac są różne: odwiedzający mogą zobaczyć pejzaże, portrety, obrazy marynistyczne, te o tematyce fantastycznej i zwierzęta oraz kilka rzeźb, które utworzył autor.
Cieszymy się, że możemy promować kolejnego twórcę z terenu gminy Łazy. Wystawa prac Adama Janoska jest czynna w godzinach pracy Biblioteki w Łazach do końca lipca br. Zapraszamy do oglądania.

Odjazdowy bibliotekarz

13 czerwca 2019 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach po raz siódmy włączyła się w ogólnopolską akcję „Odjazdowy Bibliotekarz”. Rajd rowerowy bibliotekarzy, czytelników, pasjonatów książek i rowerów rozpoczął się w centrum Łaz na placu przy fontannie. W tym roku uczestnicy rajdu w pełnym słońcu wyruszyli w kierunku sołectwa Skałbania. Rowerzyści jechali ulicą Wiejską, przez Dębinę, Niegowonice oraz Błojec, gdzie zatrzymali się przy Pomniku Poległych Partyzantów z 1944 r. i straconych mieszkańców przysiółka. Z tego miejsca szlakiem Partyzantów Ziemi Olkuskiej dojechali do biwaku w Skałbanii, mijając źródełko św. Jana Nepomucena. Na mecie rajdu na wszystkich uczestników czekały atrakcje:  biwak przy grochówce, loteria fantowa, konkursy i zabawy zręcznościowe. Rowerzyści sprawdzali swoje umiejętności w ekstremalnej jeździe z nietypową przeszkodą, brali udział w sztafecie zręcznych, mimo żaru lejącego się z nieba przechodzili przez bagna i odgadywali literackie zagadki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i za wsparcie: Parkowi Wodnemu Jura oraz Wydziałowi Zarządzania Projektami, Promocji i Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Łazach.

Ogrody przyjazne pszczołom

6 czerwca br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach w ramach projektu „Słodki sekret” odbył się wykład „Ogród przyjazny pszczołom” dedykowany pasjonatom ogrodnictwa. Poprowadziła go Elżbieta Czarnynoga – Instruktor Polskiego Związku Działkowców, pracownik Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, w którym prowadzi Kolekcję Roślin Użytkowych.


W sali pełnej ziół i kwiatów uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak przygotowywać rabaty (nawet w trudnym terenie), aby nie stracić pożytecznych owadów, m.in. dzikich pszczół. Prowadząca podkreślała, że jeżeli coś przyrodzie zabieramy, musimy jej coś oddać, dlatego warto zadbać, by ogród był nie tylko użytkowy, ale aby spełniał rolę kulturowo-społeczną, będąc miejscem kolorowym, atrakcyjnym do odpoczynku, a przy okazji zapewniającym owadom przyjazną stołówkę. Opowiedziała o korzyściach z posiadania w ogródku owadów pożytecznych, które zapewnią obfite plony i pozwolą pozbyć się szkodników. Wspierając się prezentacją, omówiła ciekawe pomysły na zaaranżowanie ogrodowych obejść, gdyż technika ogrodnicza zamienia się w architekturę krajobrazu. Mówiła o materiałach do ściółkowania, ogrodach w skrzyniach, tworzeniu rabat ziołowych, grządkach na podwyższeniach, wskazała mnóstwo roślin przyjaznych poszczególnym owadom pożytecznym. Zalecała również robić eksperymenty z roślinami, sadząc w sąsiedztwie używane w kuchni, piękne dla oka i pożyteczne dla pszczół. Elżbieta Czarnynoga podkreślała, że jeśli chcemy mieć ogród przyjazny pszczołom, musimy dbać o bioróżnorodność, nie zamykać się wokół jednego gatunku roślin. Przywiozła też domki dla owadów, w tym jeden z pszczołami murarkami, zachęcając do budowy lub zakupu i umieszczenia ich w ogrodach uczestników.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
mkidn_01_cmyk

Wakacje w Bibliotece ’2019

Apel Burmistrza Łaz w sprawie Bezpiecznych wakacji – SZCZEGÓŁY

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach zaprasza dzieci i młodzież do wspólnych wakacyjnych zajęć prowadzonych przez pracowników w godzinach otwarcia placówek bibliotecznych.

Wakacje łazyNasze propozycje spędzania czasu wolnego:
(zajęcia odbywać się będą w godzinach: 15:00-17:00)

24.06.2019
Bezpieczne wakacje – zajęcia w plenerze
25.06.2019
Seans między regałami – letnie kino dla dzieci
27.06.2019
10:00-12:00 „Bajkowe poranki” – głośne czytanie bajek w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Łazach i Niepublicznym Przedszkolu „Biedroneczki” w Łazach
28.06.2019
10:00-12:00 „Bajkowe poranki” – głośne czytanie bajek w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Łazach i Niepublicznym Przedszkolu „Biedroneczki” w Łazach
01.07.2019
Pokochać Europę – drużynowy konkurs o państwach europejskich
02.07.2019
Akcja komiks – zajęcia twórcze
08.07.2019
Kreatywne dłonie – drużynowy konkurs na najdłuższy  rysunek wakacyjny malowany dłońmi
09.07.2019
e-Kalambury – zabawa online
15.07.2019
Tęczowa tkanina – malowanie na tkaninie
16.07.2019
Zagadkowa gra – zajęcia w plenerze
22.07.2019
Cudze chwalicie swego nie znacie – turniej wiedzy o Polsce
23.07.2019
Lato z magicznej skrzynki – zajęcia twórcze
29.07.2019
Bajkowe fotografie – zajęcia warsztatowe
30.07.2019
Letnie harce – zajęcia twórczo-edukacyjne
13.08.2019
Seans między regałami – kino dla dzieci
20.08.2019
Magiczna skrzynka – tworzenie bajki kamishibai
29.08.2019
10:00-12:00 „Bajkowe poranki” – głośne czytanie bajek w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Łazach i Niepublicznym Przedszkolu „Biedroneczki” w Łazach

Propozycje zajęć organizowanych w filiach bibliotecznych – SZCZEGÓŁY

Łazowianie pod Monte Cassino

Kurs saperski 5.04.1945 2 Dyw. Korpusu PolskiW miesiącu maju obchodziliśmy kolejną, już 75. rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Polscy żołnierze wykazali się tam niebywałym bohaterstwem i hartem ducha, dlatego też majowe spotkanie z cyklu „Znane i nieznane losy bliskich” było poświęcone polskim żołnierzom, którzy przemierzyli niebywale trudną drogę, by ostatecznie dotrzeć do Ojczyzny. W klimat dramatycznych walk tamtych dni wprowadziły uczestników spotkania słowa i dźwięki pieśni polskiego żołnierza pt. „Czerwone maki pod Monte Cassino”. Wśród żołnierzy biorących udział w bitwie był  mieszkaniec Łaz Mieczysław Sosnowski, którego losy oraz fotografie, dokumenty, medale, naszywki z polskiego munduru, pieczołowicie przechowywane w zbiorach rodzinnych, poznaliśmy dzięki uprzejmości wnuka Pana Andrzeja Sosnowskiego. Dziadek Mieczysław Sosnowski na wojnę wyruszył we wrześniu 1939 roku, a do domu powrócił w 1947 roku, zresztą niezbyt mile witany przez przedstawicieli ówczesnych władz. Oto kilka informacji o bohaterze majowego spotkania.

Mieczysław Sosnowski urodził się w 1915 roku w Łazach. Służbę czynną odbył w 11. Pułku Piechoty w Tarnowskich Górach. Po jej zakończeniu pracował na kolei w Warszawie. W chwili wybuchu II wojny światowej wcielony został do 85. Pułku Piechoty, w którego szeregach walczył w obronie Lwowa. W dniu 18.09.1939 roku został deportowany w głąb Rosji przez NKWD. Najpierw przebywał w obozie w Szepietówce, a potem w łagrach sowieckich w okolicy Archangielska. 15 września 1941 roku wstąpił do armii polskiej tworzącej się pod dowództwem gen. Władysława Andersa na terenie Rosji i rozpoczął służbę w 5. baonie saperów 5. Kresowej Dywizji Piechoty jako rusznikarz. W maju 1942 roku wraz z żołnierzami 2 korpusu Polskiego dotarł do Persji, potem Iraku, Palestyny, Egiptu, a następnie do Włoch, gdzie brał udział w kampanii Włoskiej w bitwach o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. W 1946 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii do obozu wojskowego w Edynburgu, skąd w czerwcu 1947 roku powrócił do kraju. Awansowany do stopnia plutonowego jako szofer mechanik samochodowy. Życie zawodowe związał z koleją w Łazach, gdzie pracował jako maszynista. Pasją jego było modelarstwo, budował różne modele samolotów. Głęboko w pamięci zapadły nam jednak słowa wypowiedziane przez Mieczysława Sosnowskiego, które wspomniał wnuk: „Gdyby na cmentarzu był grób gen. Sikorskiego i ojca, to pierwszą świeczkę zapaliłby na grobie generała w dowód wdzięczności za możliwość opuszczenia katorżniczego łagru na terenie Rosji i wstąpienia do polskiej armii”. Jak się łatwo domyślić, ta decyzja uratowała mu życie.

« Starsze wpisy